ציוני דרך

אפילו עיתונאי יכול להכריע את מצב הרוח השבועי של שחקן. ספרה אחת – ושבוע שלם של אימונים ועוד 90 דקות של משחק מוכרעים לכאן או לשם. יש הרבה שחקנים שמוכנים לעשות הרבה בשביל ציון טוב בעיתון. לפעמים לא מספיק שהם יודעים שהמאמן היה מרוצה מהם, הם זקוקים לאישור של העיתון, אחרת זה לא יהיה מושלם. ציון 5 או 4 יהרוג להם את המוראל, ויש עיתונאים שמנצלים את הסיטואציה ובתמורה לציון קבוע של 6 ומעלה, הופכים שחקנים למדליפים שלהם.

אישית, ככתב שמסקר את משחקי הקבוצה לא נזקקתי מעולם ליחסי 'תן וקח' עם שחקנים. מה שראיתי במגרש, זה מה שנתתי. סיקרתי את הפועל ר"ג ככתב בידיעות אחרונות מאמצע שנות השמונים במשך כעשר שנים, לסירוגין. השתדלתי לנטרל את עצמי מהיותי אוהד הקבוצה, ופה ושם גם כידיד של כמה שחקנים. הייתי מאלה שמחמירים בציונים, לא התרשמתי מכל פס מדויק, ובראייה הזו בוודאי שגרמתי כמה פעמים עוול לשחקנים בציונים נמוכים מדי. אגב, שניים שקיבלו ממני ציונים נמוכים במיוחד וכן הגיע להם, היו שמוליק לוי – ציון 2.5 במשחק בו הביסה בני יהודה 2:8 את בית"ר ירושלים, ויהודה עמר – ציון 3 במשחק הירידה במכתש נגד הפועל באר שבע.

99 אחוז מהעיתונאים לא עברו מעולם קורס מאמנים בסיסי, חלקם לא מזהה שיטות ומערכי משחק, ולא הם ולא אף איש מקצוע בעולם יכולים לזכור בדיוק מה עשה כל אחד מ-22 השחקנים במשחק. ובכל זאת מוזר לראות כל פעם מחדש איך שחקנים רבים מתייחסים לציונים כאל תורה מסיני ולוקחים ללב, או במקרה של ציון גבוה חושבים את עצמם לכוכבים. אמרתי פעם לשחקן כזה: מה איכפת לך שקיבלת 4, הרי המאמן מרוצה ממך וזה מה שקובע. הוא ענה לי: אתה לא יודע מה זה ציון בשבילי. זה המשפחה, זה החברה, זה החברים. אף אחד לא יודע שהמאמן היה מרוצה ממני, אבל כולם קוראים בעיתון שהייתי גרוע.

ליובל נעים למשל הציון היה חשוב. פעם צלצל אליי אחרי שנתתי לו 5 ואמר: תעשה לי טובה, אל תיתן לי יותר 5. מה זה 5? זה כלום, זה בינוני. אני לא מסוגל לראות את הציון הזה. כל פעם שאתה נותן לי 5, בא לי לשחוט לעצמי את הגרון. עדיף שתיתן לי 4, לא רוצה 5. ציון 6 היה בשבילו האולטימטיבי, הוא לא רצה יותר. הוא אמר לי: 'בשביל לקבל ממך 6, אני צריך לירוק דם. 6 אצלך, זה כמו 7 אצל אחר'. המשפט הקבוע שלו אליי היה: 'אין לך מושג'.

רונן חרזי היה אובססיבי על ציונים. כששיחק בר"ג נהג לצלצל כל מוצ"ש לכתב יאיר גיסר ז"ל ולברר כמה נתתי לו. גיסר היה אחראי על סיקור הפועל ר"ג ביום-יום, ואני הייתי כותב את המשחקים בשבת. כך קבע העורך. פעם החלטנו להסתלבט עליו. חרזי צלצל, גיסר בירר איתי כמה נתתי לרונן ואמר לו: 'שלמה נתן לך 3.5'. חרזי השתנק מעצבים: 'איך זה? אבל נתתי גול!' ואני אמרתי בקול שישמע: 'תגיד לו שהוא גם החמיץ שלוש פעמים ושיחק בצורה אנוכית'. אחרי עשר דקות של תחינות וצעקות, עשיתי לו טובה והעליתי לו ל-4. הוא לא נרדם חצי לילה. למחרת גילה את הציון האמיתי שלו (6.5).

שחקנים נוספים שאני זוכר מתלוננים על הציונים היו עוזי צדקה ואילן חכים. האחרון הסביר לי פעם שאני מקפח אותו בצורה קבועה ולא מזהה את העבודה שהוא עושה במגרש. פעם צלצל אליי עומר אוסובסקי. נתתי לו 4 אחרי תיקו משעמם במכתש. הוא שאל אותי בתוכחה, אם לקחתי בחשבון שהוא היה עם אשתו בחדר לידה עד 4 לפנות בוקר. שאלתי – אז למה שיחקת? והוא דיבר על מחוייבות לקבוצה. אמרתי לו שלא ידעתי שהיה בחדר לידה, אבל אני שופט אותו רק על פי מה שראיתי ממנו במגרש. חשבתי אחר כך שכבעל נאמן לצד אשתו היולדת הייתי נותן לו 8, אבל באותו משחק הוא באמת לא עשה הרבה.

יוסי שמריה כועס עליי מאוד, בישרו לי יום אחד, איך זה נתת לו ציון 5 כשהוא בישל לשוקו שער ניצחון? אמרתי שהבנאדם כל המשחק לא עשה כלום, היה כבד, בקושי זז. באתי לקפה של ציפציף, שמריה ישב שם עצבני. הסברתי לו שזה שהוא הגביה כדור לרחבה ושוקו המשיך פנימה בגלל טעות של הבלם לא מחייב אותי לתת לו אוטומטית 7. שמריה נהם בכעס. מבחינתו הוא צדק: הוא בישל ניצחון, יש לו קבלה, מגיע לו ציון גבוה. אמרתי שאני מצטער אם הוא נפגע. בוקסה שישב שם הפציר שנלחץ ידיים ונסגור עניין. הושטתי יד, אבל שמריה לא מיהר. הוא נתן לי להחזיק את היד באוויר כמה שניות טובות. זה היה מביך ולא נעים מבחינתי, אבל השתדלתי לזכור באותן שניות שזה המחיר שצריך לשלם זה שהורס לפעמים לשחקנים את מצב הרוח.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

13 תגובות על ציוני דרך

 1. מיקי ר. הגיב:

  מקסים.

 2. טל פרי הגיב:

  מרתק.

 3. סרגנ'ט הגיב:

  לשחקני כדורגל יש איי קיו כמו של מלפפון ואפס ביקורת עצמית, כל אחד שגומר משחק חושב ששיחק ברמה של מרדונה ומצפה לקבל ציון 7 לפחות, את המדליפים אפשר לזהות לפי זה שאחד שלא פוגע מקבל ציון 6. אם תראו אחד כזה בציונים תדעו שלא רק שהוא לא פוגע הוא גם מדליף לעיתונאים.

 4. אחלה מאמר הגיב:

  תמיס, תלמד. אפשר גם לרשום דברים מעניינים. כל הכבוד ייגר.

 5. liroi הגיב:

  אני יכול להוסיף ממקור מוסמך(שחקן פעיל) שלפחות בעבר אם לא גם היום כתב די בכיר במעריב לא רק מציע אלא מאיים על שחקני הקבוצה שאותה הוא מסקר שאם לא ימסר לו באופן שוטף מידע מחדר ההלבשה אותם שחקנים שישמרו על פה סגור יקבלו באופן שיטתי ציונים שינועו בין 4 ל 5 באופן קבוע.לדעתי זו פשוט בושה וחרפה לעיתונות בארץ שככה זה מתנהל,אגב אותו שחקן "זכה" פעם אחת לציון 6 וזה אחרי משחק עם צמד,בישול וסחיטת פנדל..בושה וחרפה!

 6. אורח לרגע הגיב:

  התקשורת איבדה מזמן את האוביקטיביות שלה.
  העיתונאים מיחצנים את הכדורגלנים ורובם בכלל חברים מחוץ למגרש.

  פעם התופעה היתה שולית, היום היא נפוצה.

  שלמה מן הוא מאחרוני המוהיקנים שנאמנים למקצוע שלהם.

 7. איתן הגיב:

  היום ,עיתונאי שנותן ציונים לא קובע את עתידו ורמתו האישית של השחקן במשחק,
  בעבר היה חשוב לשחקנים הציון בעיתון-וזכורים לי המון מוצאי שבת עם אבי כהן שלנו בהמתנת חצות בדפוס חדשות ספורט המיתולוגי ליד המסגר.
  אז היו 2 עיתונים נחשבים עם מדור ספורט.
  היום יש עיתונים,אתרי ספורט מחשב,ובעיקר פורומים.
  עיתונאי מקצועי שאינו נותן ציון משקף משחק-מפסיק לקבל התייחסות רצינית לדבריו.
  מי בכלל מתייחס לציון אם היה במשחק?

 8. חיים גרינפלד הגיב:

  אין לך מושג כמה אני מודה לך על הפוסט האחרון. אתה מאפשר לי לצאת מן הארון ולגרום לי להתוודות על סוד כמוס שעד היום נשאר ביני לבין עצמי בלבד.
  מעולם לא "הצלחתי" לסמן הפסד לר"ג בטופס הספורטוטו. עובדת היותי בלתי אובייקטיבי בעליל, גרמה לי לימים, בהיותי (20 שנה) כתב "מעריב ספורט", להעניק לשחקני הקבוצה (בעיקר בשנות השמונים המאוחרות), ציונים שכל קשר בינם לבין המציאות היה על אחריותו של הכותב בלבד.
  די היה במשחק לחימה בינוני ומעלה של חוליית ההגנה של אריק, יובל וצורי (אליו אגיע בהמשך), כדי לקבל ממני ציונים של 7 ו – 8(!) ואם לא קיבלנו גול וגם ניצחנו, הציונים האלה היו מחזה די קבוע.
  מובן שהדברים אמורים על הפועל ר"ג בלבד. בתפקידי כעיתונאי נדרשתי ואף ביצעתי את תפקידי באובייקטיביות ראוייה בכל המגרשים האחרים באיזור. מעולם לא קיבלתי מעורכיי או מקוראיי תלונה על ציון גבוה או נמוך מדי, אבל תלונות משחקנים על קיפוח היו גם היו (יעקב כהן, מגינה הבאר שבעי הבינלאומי של הכוח, היה "ברוגז" איתי תקופה ארוכה על ציון לא נאות, לדעתו, שהענקתי לו).
  בכל מה שקשור למכתש הצגתי מצג שוא של אובייקטיביות. פעם ירדתי לדשא לקראת הדקה ה – 90,וכשהפטיש הבקיע 2 שערים בתוך 2 דקות והביא ניצחון משום מקום איבדתי את ההכרה והתנפלתי עם קלסר העיתונאי על דבוקת השחקנים המתחבקת. הנזיפה שקיבלתי מצבי בר-שירה בדרך למערכת לא הזיזה לי.
  ציונים זה עניין בעייתי. המון כוח בידו של העיתונאי, הפגנת מקצועיות וידע, והרבה רספקט (ששווה הדלפות) מהשחקנים.
  צלקת קטנטנה אחת בכל זאת נשארה. בגליון סיום העונה של אחד המקומונים בהם הועסקתי, בעונה שעלינו ליגה, הענקתי ציונים עונתיים לכל השחקנים, התפרעתי כצפוי, אבל לצורי אוזן החלטתי להעניק את הציון 6.
  הוא לא מדבר איתי עד היום.

 9. שלמה מן הגיב:

  תודה לכל המגיבים, ובמיוחד לגרינפלד ששיתף בחוויות מסמרות שיער. אולי הגיע הזמן לסולחה בינו לבין צורי אוזן.

 10. ירון בר לב הגיב:

  דיברתי עם צורי על העניין. מסתבר שהוא לא זוכר בכלל דבר כזה.
  הפנתי אותו לבלוג כדי שיקרא.

 11. חיים גרינפלד הגיב:

  איתגרתם אותי לאמץ את זכרוני ולדלות עוד ועוד פרטים מן הזיכרון. בכל זאת, 20 שנה בגילנו לא הולכות ברגל.
  ובכן הסיפור עם צורי היה כזה: ראיינתי את צורי אוזן יומיים לפני דרבי עם עמידר. צורי התבטא ואמר בין היתר שלא תהיה לו בעיה לשחק בעתיד בעמידר. משפט זה עורר זעם רב בקבוצה בשל עיתויו, ורוני אבירי הבטיח להעניש. צורי כעס. על מי? עלי.
  זמן לא רב אחרי זה פורסמו ציוני העונה כולה, ועל זה כבר סיפרתי בתגובה הקודמת.

 12. אורי הגיב:

  חיים השאלה היא למה נתת לצורי רק 6. למיטב זכרוני הוא היה טוב לא פחות מנעים, גילרוביץ', ביטון או ברשצקי.

 13. thewonder הגיב:

  בלוג נפלא, אני עוקב מרחוק. זירת הבוץ הזו של ביקורת עיתונות הספורט מדרדרת והכותב הנל מתאמץ להעלות את הרמה פעם אחר פעם.
  תודה לאנשים כמוך, דור הולך ונעלם, כן יירבו בע"ה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s