עוד שלב בהצלת המכתש

בעקבות מכתבים ששלחתי: ח"כ זבולון אורלב והמועצה לשימור אתרים נכנסים לתמונהimg337/8212/72468743uc0.png

נושא המכתש בטיפול רשמי מצד ח"כ זבולון אורלב. לצפייה במכתב לחצו כאן

יש שלוש אפשרויות להציל את המכתש. 1) היזמים יוותרו בגלל שבית המשפט יכריז על עיסקת מכירת המכתש כלא חוקית. 2) עיריית גבעתיים תהפוך חזרה את ייעוד המקום ממגורים למגרש ספורט, ותעניק ליזמים מקום חלופי לבנות. 3) בכנסת יאושר במהרה התיקון לחוק שימור מבנים ואתרים הסטוריים.

תרומתי לעניין באה לביטוי במכתבים ששיגרתי לאחרונה לח"כ זבולון אורלב, מיוזמי ההצעה לתיקון החוק, וכן למועצה לשימור אתרים. כתבתי להם על "מקום מופלא בגבעתיים", שנוסד בשנת 1927 כאמפיתאטרון, הפך למגרש כדורגל, שימש לעצרות פוליטיות, לטקסים ולימי ספורט של בתי ספר, ויש לו חלק חשוב בחיי הספורט והתרבות של גבעתיים. ביקשתי מהם שיכלילו רשמית גם את המכתש ברשימת האתרים המכובדת, כשבאיזור המרכז מדובר על מקומות כמו בית הספר החקלאי מקווה ישראל, מחצבות מגדל צדק, מבני המושבה הגרמנית שרונה בקריה בת"א ועוד. הכללת המכתש ברשימה תקנה לו חסינות לאחר שהחוק יתקבל בקריאה שלישית. חשוב שההליכים יחלו כבר עכשיו.

בעקבות פנייתי שלח ח"כ אורלב מכתב ליוסי פלדמן, מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, בו ביקש את חוות דעתו בנוגע למכתש וכיצד הוא מתכוון לפעול בנושא. במקביל השיבה לי תמר טוכלר, מנהלת מחוז המרכז במועצה לשימור אתרים: "במסגרת סקר אתרים הראויים לשימור הופיע מרחב המכתש כנקודת ציון, אם כי לא הוגדר מה ספציפית ראוי שישומר בו. אנו דיברנו על הצורך לשמר את אופי רחוב בורוכוב והמבטים שבו, החל מביה"ס דרך הרחוב. תוכנית המגדלים אכן מהווה איום על המרחב הזה".

התשובה של טוכלר מעניינת ומעניקה זווית ראייה חדשה: שימור המכתש כקומפלקס הכולל גם את בית הספר בורוכוב, אף הוא מבנה די ותיק (להערכתי הוקם בשנות ה-40, והיה ביה"ס הראשון של "זרם העובדים" בהסתדרות). שני המקומות האלה הם אבני דרך בתולדות השכונה הוותיקה. הזיקה בין השניים ברורה. המכתש שימש בעבר זירה לאירועים גדולים של בית הספר, וכל תלמידיו ובוגריו גדלו על המגרש, חלק מהם הפכו לשחקנים או אוהדי הפועל ר"ג. מומלץ אפילו לשקול שיתוף פעולה מחודש שלהם, כך שהמגרש ישוב לארח ימי ספורט של בית הספר, כמו פעם. לתשומת לב הנהלת בית הספר או אגף החינוך בעירייה.

הסיכוי המעשי הכי זריז כרגע להצלת המכתש צריך לבוא דרך שינוי התב"ע בעירייה. ראש העיר אמור לקבוע דיון בנושא, בעקבות יוזמתו של יורם פומרנץ. הצלת המגרש תקבל חישוק נוסף דרך הכנסתו לרשימת המקומות המיועדים לשימור. קבלת התיקון לחוק תוציא סופית את הרוח ממפרשי היזמים.

פרט מעניין: עיריית ר"ג החליטה השבוע לבטל את תוכניתה להקמת חניון תת קרקעי בגן הקופים. זה קרה בעקבות התנגדות עיקשת של תושבי האיזור, מה שמלמד שהמושג 'מאבק ציבורי' עוד לא איבד מכוחו מול כרישי נדל"ן.

אני בקשר עם המועצה לשימור אתרים ועם אנשים נוספים, ואעדכן כאן על כל התפתחות.

img293/3473/img1598gf8.jpg

המכתש וביה"ס בורוכוב, שניים שהם אחד, תבנית נוף הסטורית בשכונת בורוכוב

פוסט זה פורסם בקטגוריה מצילים את המכתש, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

18 תגובות על עוד שלב בהצלת המכתש

 1. דולינגר הביתה הגיב:

  שלמה כל הכבוד, יוזמות כאלה טובות וצריך לעורר כל מי שרק אפשר שיכול להשפיע ולעזור, בטח ובטח כשמדובר בחבר כנסת מכובד.
  ובבניין המכתש ננוחם.

 2. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  המכתש בגבעתיים והפועל רמת גן לעולמי עולמים

 3. מבקרת המדינה הגיב:

  השאלה היחידה היא האם דבר כזה, הפיכת המכתש לאתר לשימור (עם כל המשמעויות הנלוות לכך), מתאים גם לבוסים הנוכחיים של הקבוצה. צריך לשאול אותם אם זה בסקאלת המחשבות שלהם.

 4. פרשנות הגיב:

  יוזמה יפה וראויה, אבל לא בטוח שזה תואם את האינטרס של קוריס. יפה שהוא אוהד שרוף אבל הוא לא זורק כסף לחינם, הוא מעונין שחברת אוסיף תפצה אותו בעין יפה תמורת הסכמתו להתפנות מהמגרש. אין איש שיתרום חינם מכספו לטובת קבוצת כדורגל ויהיה האוהד הכי מושבע שיהיה. ודאי לא מר קוריס שהוא אינו מיליונר. לכן לא בטוח שהוא מאושר מכך שהמכתש יכנס לרשימה של אתרים עתיקים שהחוק מונע מלגעת בהם.

 5. איתן הגיב:

  הוספת לנו עוד קילוגרמים של תקווה
  תודה.

 6. מעניין הגיב:

  מעניין מי המפצה במקרה והמכתש יאושר כאתר שימור היסטורי-המדינה?הכי מתאים.
  לעיריית גבעתיים איו קרקע חלופית ,ושינוי תבע יצריך פיצוי מקופת העיריה לחברה שניזוקה שתתרוקן בעקבות ההכנות לבחירות, בתשתיות ופיתוח וכו.
  לדעתי אם יש מסמך קביל משפטי המוכיח הונאה על ידי החתומים-זה הפתרון הטוב ביותר ,ושישברו כולם את הראש לפצוי

 7. גיא הגיב:

  ל"פרשנות" ו"מבקרת" החצופים שאין להם מושג, בלי קוריס הקבוצה כבר
  מזמן היתה מתפנה מהמכתש. כל דקה נוספת שאנחנו שם היא אך ורק בזכות קוריס.

 8. ותיק הגיב:

  אוהדים יקרים אל תהיו נאיבים. המכתש ימכר בסוף עוד שנה שנתיים שלוש אבל ללא ספק רק כאשר קוריס כבעלים יקבל פיצוי על הפינוי ויהפוך למיתעשר חדש. זה נכון שקוריס חשובה לו הפועל רמת גן. זה נכון שהיה ועדין הוא אוהד שרוף זה נכון שהוא היה חבר הנהלה הממונה על חלוקת הזמנות למקורבים ומכובדים. אבל הכי נכון מבחינתו זה לעשות למען ביתו וזה יותר חשוב מהפועל רמת גן. אתם תיראו אותו בעוד שנים ספורות מעביר את הקבוצה וצוחק כל הדרך אל הבנק בויצמן או בכצנלסון.

 9. המעורר הגיב:

  לכל משמיצי קוריס שהוא רוצה לעשות קופה על המכתש אני רוצה להזכיר את דבריו לפני שנה: "אני לא מפחד משודדי הנדל"ן ובוזזי הקרקע. עברתי בחיים דברים הרבה יותר מפחידים מהם וניצחתי וכך גם יהיה הפעם. אני מבטיח לאוהדים שכמו שהמכתש היה שלנו ב 80 השנים האחרונות הוא ימשיך להיות שלנו עוד 80 שנה".
  אם פיו וליבו שווים קוריס לא יתן לעסקת המכתש לעבור. כל עוד אין הוכחות אחרות כולנו צריכים להאמין ברצינות הכוונות שלו ולעזור לו בכל מה שצריך. לא מכובד לרכל עליו ולייחס לו מניעים זרים של ניסיון להתעשר על חשבון המועדון. צריך לתת לו קרדיט.

 10. דפנה הגיב:

  חוקים כמו מים. למשל כמו בניה בלתי חוקית בחופים. אז לא בונים?(פלמחים, געש ) טונות של החלטות מנוגדות לחוק ואף אחד לא שם קצוץ חוץ מכמה "משוגעים" שהחליטו שהארץ לא צריכה להראות כמו שק בטון. האכפתיות שלך מעוררת השראה והלוואי שתצליח לשמור על המכתש.

 11. תושב ואוהד הגיב:

  שלמה כל הכבוד על היוזמה אבל מבלי להמעיט בהישג שלך אני חייב לומר שאת העבודה שאתה עשית היתה צריכה לעשות עירית גבעתיים, אבל צריך לשאול מי אלו ראשי העיר האטומים להסטוריה של עיר השינה מספר 1 במזרח התיכון, שבמקום להילחם על מקומות יפים כאלה נותנים יד להרוס אותם לטובת העשרת הקופה הציבורית בכספי מיסים ותאמין לי שהעיריה הזו תעשה מיליונים מהתושבים שיבואו לגור בבנייני היוקרה "מגדלי המכתש" כשכל דירה קטנה תעלה שם חצי מיליון דולר,אבל מה אכפת להם , הם צריכים מישהו שיממן בעבורם טיסות לחו"ל ושאר כיבודים והנאות. העיריה היא זו שצריכה להילחם בשיניים להשאיר מקום כזה במקום להצביע במועצה בעד הפיכתו מספורט למגרש ראוי למגורים,תיבשנה הידיים שהצביעו וחתמו ואיפה באמת כל שוחרי הפועל ר"ג בעיריה , מה הם עושים למען המכתש. במקום שהעיריה תדאג לבצר את מעמד המגרש בוועדות הסטוריות השונות ובכנסת ישראל הם צריכים שיקום אזרח מן השורה ויעשה להם את העבודה, חדלי אישים מטומטמים

 12. אוהד 40 שנה הגיב:

  לכל משמיצי קוריס ,יש לכם עין צרה ורעה!
  אם קוריס רוצה פיצוי כדבריכם,למה הוא משקיע כל שנה במכתש מאות אלפי שקלים?למה העונה הוא החליט לשפץ את השירותים למשל?
  קוריס לא זה ששם את כל הכסף וזה ברור ,אלא ניר ארקין ואביו!
  מישפחת ארקין לא זקוקה לכסף,כדי לקבל פיצוי על המכתש.
  המחשבות שלכם כאלו פתטיות וניבזיות.
  לקוריס יש מטרה אחת והיא ברורה לכל מי שרוצה להבין אותה ,והיא הצלת המכתש!
  קוריס רוצה להמשיך לשרת את הפועל ר"ג ,ולהיות הבעלים שלה ביחד עם עוד אנשי עסקים שיבואו ,והוא יודע שבלי המכתש זה לא יקרה,ונוכחנו לפני חודשיים לכך שנאווי שהביא איתו כבר אנשים נישאר בחוץ כי רצה ביטחונות לכך שאם המכתש יהרס הוא יקבל את כל מה שהשקיע בחזרה…
  אז תפסיקו לבלבל את השכל.

 13. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  עונה הבאה בעזרת השם אנחנו עולים ליגה ובמקום שיש צמחיה והורידו אותה שם יעמדו עמודי התאורה הענקיים למשחקי ליגת על ויבנו תחתיהם עוד מושבים המכתש בגבעתיים יהיה לתפארת הפועל רמת גן
  ואחכ לאט לאט יבנה גם גג ביציע הדרומי שלנו האוהדים וגם ביציע המזרחי

 14. אדום עתיק הגיב:

  אני לא מטיל ספק במחוייבותו של קוריס לקבוצה,מעשיו מדברים בעד עצמם. אני גם נמנה על כל אלה שרואים את המכתש כביתם הספורטיבי ואכסניה לארועים מסעירים בתולדות הקבוצה שכבר נצרבו בתודעתנו כקשורים קשר בל ינתק עם המכתש.
  מאידך ,כנראה שהמגמות לא פועלות בהכרח לטובתנו.די בארוע שבו החליט השופט לדחות את עתירת המועדון וקבע לפנות וזאת,לאחר שכולם היו בטוחים שהנה התגשמו כל מאווינו והמכתש שלנו לנצח נצחים.
  גם עיריית גבעתיים "טובלת ושרץ בידה". לצערי העיריה לא מרגישה מחוייבות למועדון וכל מה שנעשה לאחרונה (פומרנץ) אינו אלא משחק פוליטי.
  אין לי מושג האם קוריס הוא סוחר נדל"ן ממולח (בצד היותו אוהד אמיתי ) או סתם נאיבי ודון קישוט.ככל הנראה ,גם וגם.אני מניח שקוריס מבין שהמאבק קשה והסיכויים נמוכים וגם שהמכתש לא יוכל ,כנראה, לתפקד אם נזכה ונעלה לליגת על .סביר שקוריס ינהל מאבק שמטרתו למקסם את התמורה ולהגיע לאצטדיון חדש וזו תהיה מטרת העל ,אם יפלו כמה פרורים לכיסו תראו בכך "החזר הוצאות".

 15. אורדון הגיב:

  הפניה למועצה לשימור היא דבר גדול. מבין כל האלטרנטיבות הצעת החוק היא הדבר הכי ריאלי שיש כיום להציל את המגרש. תפנית מפתיעה בעלילה. יכול מאוד להיות שזה הכיוון הנכון לעבוד עליו. נגד החוק הזה אין ליזמים מה לעשות. אני במקומם הייתי מתחיל לעבוד על קבלת פיצוי מתאים על המכתש לפני שיהיה מאוחר מדי והם יאבדו גם את התחתונים שלהם.

 16. תפסיקו לטחון קומבינות הגיב:

  תהיו רגועים,יש בשימור הפועל רמת גן את קיום " ההבטחה של משפחת ארקין"
  מעבר לספורט וכסף יש גם רגשות ואהבה וקיום הבטחה לילד.

 17. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  משפחת ארקין הנפלאה אוהדת תקבוצה מהלב בזכות המשפחה הנפלאה הזאת אנחנו נמצאים היכן שאנחנו נמצאים !!!!!

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  😛 😛 😛

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s