מצילים את המכתש 2

נושא שימור המכתש כאתר הסטורי מגיע לעיתונות * עדכון מאחה"צ: בית המשפט אישר היום עיכוב נוסף בפינוי המגרש

img242/6218/38251888cj7.png

 לצפייה בצילום מוגדל של הידיעה מה"דה מרקר" לחצו כאן

היוזמה החדשה שעלתה כאן השבוע – להכיר במכתש כאתר מורשת שיוכנס לרשימת המבנים ההסטוריים שיש לשמר, מתפרסמת היום ב"דה מרקר". ראוי לציין כי בידיעה מצוטטת תמר טוכלר, מנהלת מחוז המרכז במועצה לשימור אתרים, כי "אם המגרש יוכרז כאתר מורשת והתיקון לחוק השימור יעבור בכנסת, ייאלצו חברות הבנייה להתחשב בתוכנית השימור בעת התכנון. עם זאת הדגישה כי המשמעות אינה בהכרח שהשטח כולו יישמר כמגרש כדורגל".

התפלאתי לקרוא את ההערה של טוכלר. או ששומרים את המגרש בשלמותו, או שחבל על הזמן. לא ייתכן שיהרסו את המכתש וישאירו למשל רק את רחבת ה-16 המזרחית, במקום שמשה פרל כבש את שער האליפות, או את מבני האפסנאות הישנה, אלה עם גגות האסבסט. אני מקווה שאנשי המועצה יגיעו לסייר במכתש כדי להתרשם ולהבין שאם מכריזים עליו כעל אתר היסטורי, שומרים אותו במאה אחוז. לא פחות.

הנה ציטוט מטיוטת התיקון להצעת חוק שימור מבנים, שהוגשה באוקטובר 2007 והיא כרגע בשלבי גיבוש וניסוח סופיים אצל משפטנים: "הגורם נזק חמור או בלתי הפיך לאתר דינו מאסר עד שלוש שנים, ובעבירה נמשכת קנס נוסף, או מאסר נוסף של שבעה ימים לכל יום שבו נמשכת העבירה".

ועוד פסקה מעניינת, לתשומת לב עיריית גבעתיים: "כיום החוק קובע, כי במקרה של פגיעה במקרקעין בגין תוכנית זכאי בעל המקרקעין או בעל זכויות במקרקעין לפיצויים בגין הפגיעה שנגרמה כאמור. תשלום פיצויים בגין פגיעה כתוצאה מתוכניות שימור מהווה במקרים רבים תמריץ שלילי לשימור. מטרת התיקון, לתת לוועדה המקומית כלי חלופי לפיצויים כספיים בדמות זכויות בנייה בחלקה אחרת, בערך שווה לערך הפיצוי שהיה מגיע בגין הפגיעה, ולהרחיב את ההגדרה של הפיצויים, כך שגם זכויות בנייה בחלקה אחרת ייחשבו כפיצוי לצרכי סעיף 197 לחוק. כיום החשש מהצורך לשלם פיצויים בגין תוכניות שימור או תוכניות המחייבות שימור ו/או שיקום, מהווה תמריץ שלילי לשימור לרשויות. מטרת התיקון, לאפשר לרשויות המקומיות להקטין את סכום הפיצויים, שעתיד להיות משולם, על ידי קיזוז היטל ההשבחה בגין הנכס מסכום הפיצויים".

עדכון מאוחר ומשמח נוסף: שופטת בית משפט השלום בת"א, עידית ברקוביץ', נענתה לבקשת הפועל ר"ג ועיכבה פעם נוספת ביצוע פסק דין קודם, שקבע כי על הקבוצה להתפנות מהמכתש תוך 60 יום. פסק הדין יעוכב עד להחלטה אחרת בנושא. הקבוצה חוייבה בתמורה להפקיד בקופת בית המשפט 70 אלף שקלים (בנוסף ל-30 אלף שכבר הופקדו), סכום שנקבע כפיצוי לחברת הנדל"ן במידה שתוכיח נזקים שייגרמו לה כתוצאה מעיכוב הפינוי.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מצילים את המכתש, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

14 תגובות על מצילים את המכתש 2

 1. האורדון הגיב:

  כל הכבוד, אני מקוה שהפרסום בהארץ יעשה משהו ויזיז את מי שצריך לפעול.

 2. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  מה זה הקישקוש הזה רק חלק ישאר כאתר היסטורי מה זה השטויות האלה זה מגרש כדורגל
  אני מקוה שבועדות האלה לא חושבים שהמכתש זה צומת עילית ששם השאירו תבינין הפינתי כאתר היסטורי זה מגרש לכל דבר והוא חייב להישאר בשלמותו גיידמאק וכל החארות האלה מהנדלן שמפוצצים בכסף שיחפשו לעצמם מקום אחר

 3. הסביח גבעתיים הגיב:

  שלמה שיחקת אותה,לך על זה בכל הכוח שרק אפשר. חטיבת האורדונים מאחוריך.

 4. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  קדימה פומרנץ לא להירדם בשמירה מה קורה עם הועדה למה ראש העיר לא מכנס אותה קדימה להתחיל להזיז עיניינים לא להירדם בשמירה אם המכתש חשוב לך תתחיל לפעול נמרצות

 5. איתן הגיב:

  מפוליטיקאים מקומיים נזכה רק להבטחות לקידום שמם לבחירות.לא נאיבים אנחנו,

  5 שלטים בחוצות גוש דן תעשה תהודה ציבורית רבה יותר,מניסיון .

 6. אוהד 40 שנה הגיב:

  חברת אוסיף בקשיים כלכליים ובבעיותץ
  המניה של החברה ירדה אחוזים משמעותיים,והיא מחוייבת לשלם קנס של 260 מיליון ש"ח!
  גם ארקדי עצמו לא בזמנים הטובים שלו,וכל קושי לא מתוכנן בנדל"ן המכתש מבחינתם יהיה אסון.
  כלומר אם יכריזו על המכתש כאתר לשימור/או אפילו על 10 אחוז ממנו שזה בו נגיד רק חדרי ההלבשה הצפוני/מערבי הישן הם ירדו מהעיסקה,ויבקשו פיצוי.
  כי לבנות 2 מיגדלי יוקרה ולידם ממש יהיה מיבנה של 80 שנה שיהיה אסור להם לגעת בו זאת תהיה עבורם מכה למיגדלים.
  בנוסף ,אם יגיע אישור על שינוי במיבנים /מיגדלים בגובה או ברוחב כדי לא לפגוע בנוף,ובפסטורליות של רחוב בורכוב יכולים גם הם לעזור בכך שכרישי הנדל"ן יחליטו לוותר ולהרים ידיים.
  כי לבנות 2 ביניינים של 5-6 קומות כל אחד לא יהיה להם כדאי,והם ירצו לקחת פיצוי שיהיה למקום בו יהיה אפשר לבנות מיגדלי יוקרה!

 7. הקללות של פופאיי עובדות הגיב:

  למי שזוכר,מתברר שיש לו סגולות כישוף על המכתש
  ארקאדי צריך חמסה וביטול עיןהרע מפופאיי

 8. ל- "אוהד 40 שנה" הגיב:

  40 שנה אתה אוהד ועדיין אתה לא יודע ולא מבין כלום.
  אם אוסיף בצרות או לא אתה בטח לא יודע. מה שידוע זה שהמנייה שלה צנחה בחדות אבל זה קרה כמעט לכל מניות הנדל"ן.
  לאוסיף אין שום קנס של 260 מיליון ש'. מדובר בבנק מסחרי שדורש מארקדי (ולא מאוסיף) את ההחזר של ההלוואה שהוא נתן לו (כדי שארקדי ירכוש את אוסיף) או שארקדי יגדיל את הערבויות. בכל מקרה אפילו כיום, למרות הירידה החדה של מניית אוסיף, ערכן של המניות של ארקדי שמשועבדות לבנק הוא יותר מהחוב.
  נקסט, שטח המכתש הוא למעלה מ- 10 דונם ואפילו בתוכנית הכי מינימליסטית ניתן לבנות על כזה שטח הרבה הרבה הרבה יותר דירות מאשר 2 בניינים של 6 קומות.
  40 שנה אתה אוהד ועדיין אתה לא יודע ולא מבין כלום.

 9. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  אני אסביר לכם משהו אני מקלל תאמאמאמאמאמאמא שלהם כל יום כל רגע וכל שניה כל מי שמעורב בזה יגיע לגיהנום שאני מכין לו
  המכתש נמכר בזיוף חתימות אין מצב שהמכתש יהרס כי העיסקה לא חוקית ומשהו ישלם על זה יום אחד עובדה שבית משפט דוחה כ פעם על הסף את חברות הנדלן וכך זה ימשך
  אני רק רוצה להגיד מילה אחת לפומרנץ הרי התחלת בתהליך מסויים למה אתה לא מזיז תתחת ומתחיל לפעול איזה מין אוהד אתה אם זה היה תלוי בי אני הייתי הופך עולמות אולי אתה עובד עלינו ורק רוצה רייטינג לקראת הבחירות כמו כל פולטיקקי אני מקוה שאני טועה תוכיח לכולם שאנחנו טועים במחשבות שלנו בכוחך לשמר תמכתש לנצח אז קדימה מאז לא שמענו ממך תתחיל לזוז קדימה

 10. בלגיה הגיב:

  עיריית גבעתיים מוליכה אתכם שולל. מי שסומך על שינוי התב"ע בעירייה שם את יהבו על קרן הצבי. עיריית גבעתיים תשמח להיפטר מהמכתש בהזדמנות ראשונה. הם משחקים אותה הפוך על הפוך. מכריזים שיש כוונה לשנות תב"ע ולתת לחברת הנדל"ן מקום אחר בעיר. בולשיט מארץ הבולשיטים. תחשבו כמה מיסים וארנונה הם יכולים להרוויח משני מגדלי דירות של 150 יחידות דיור בשכונת יוקרה. בחישוב גס זה יכול להיות 100 אלף שקל לשנה.
  אז למה שיוותרו על כסף כזה ובמקום זה לא רק שלא ירוויחו מקיום המכתש אלא יצטרכו לתקצב אותו בכל מיני צורות כמו למשל סבסוד מים למגרש או הנחות גדולות במיסים ואולי אפילו מיסים חינם.
  זה רק עניין של זמן עד שבית משפט יתן אישור לסלק את הפועל רמת גן מהמכתש, עיריית גבעתיים ושינוי התב"ע חבל על הזמן, הקטע החדש עם האתר לשימור הסטורי גם על זה תרשו לי לפקפק ולקבוע שלא יצא מזה שום דבר.

 11. רפולי הגיב:

  קודם כל,אני מתפלא שהנהלת הקבוצה לא פנתה מאז התחילה הפרשה למועצה לשימור אתרים,ואולי היתה חוסכת לכולם "זמן יקר".
  אני זוכר לפני שנתיים כשהיה הקרב על אולם "אוסישקין" של הפועל ת"א בכדורסל,אירגנו אוהדי הפועל עצרת מחאה לתפארת בסמוך ל מגרש על גדות הירקון. במקרה עשיתי הליכה שם בשבת בערב.הערב היה מאורגן ברמה גבוהה (שעתיים !!) מיטב סלבריטאי וכוכבי הקבוצה הציגו את הבעייה על במה.עמנואל רוזן,בן כספית,רוני דניאל (נואם גדול !),צביקה שרף,שחקני הפועל בעבר ובהווה,רונית תירוש (היתה בזמנו מנכלית משרד החינוך שלחמה למען שימור אתרים הסטוריים),
  בין הנאומים הקרינו על הקיר הסמוך קטעי כדורסל הסטוריים,הזמר איתן מסורי שר שירים (מסתבר שהוה אוהד הפועל ת"א קודם ואחר-כך הפועל ר"ג…).
  לדעתי,יש לערב מאד גם את ח"כ רונית תירוש מ-"קדימה",שיש לה כנראה קצת נסיון כאן.

  בקיצור,אני מציע עצרת מחאה המונית זהה,כדי שיהא לזה הד תקשורתי חזק.
  אז אם אפשר במשחק הראשון או השני של הפועל ר"ג במכתש – מייד אחרי המשחק לארגן במה מאולתרת – ממש באותה מתכונת לפני שנה פלוס שעלינו מהארצית ללאומית ולארגן נואמים טובים,
  לשמחתי יש כאלה,את אריה מליניאק,רון קופמן,יאיר גרבוז,נתן דטנר,שימי ריגר,ח"כ ברוורמן,ואף את בעל הבלוג עצמו,ירון בר-לב,הזמר איתן מסורי בשירה,את אוהד הקבוצה שיש לו להקת רוק (ההוא שצועק "הפועל אימפריה" והקהל חוזר אחריו),וכמובן קטעים הסטוריים על המכתש ומשחקים חשובים שהיו – וכאלה יש בשפע. את ראשי עיריות ר"ג וגבעתיים. בעצרת יהיו נוכחים כל ערוצי הטלוויזיה ועתונאי ספורט חשובים. האירוע ימנף את הבעיה וייתן תנופה לשימור המכתש כ-מקום הסטורי וכן "אתר מורשת". (בטוי משובח !)
  …אז תתחילו לחשוב על זה,למען לא יהא מאוחר !

 12. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  בוא אני אסביר לך משהו קודם כל אם אתה בונה על קופמן ומליניאק אז אתה טועה בכתובת האנשים האלה שנחשבים סלב או סלברטאים לא יעזרו לך בעיניין המכתש כי כבר מזמן הם היו יכולים להזיז עיניינים ולא עשו מאומה להפך הקוף עוד עושה לנו הפוך על הפוך הוא רוצה מגרש חלופי אתה הבנת את זה במקום להילחם ולהגיד בכל חור ובכל שידור על המכתש הוא פעם אחד ביציע העיתונות דיבר שטויות אז לכן על תבנה על שני הדבילים האלה לגבי כל האמנים וכל הבררה האלה אל תסמוך עובדה שלא הצליחו להציל את אוסישקין כי ברגע שראש העיר הציב לעצמו יעד להרוס את אוסישקין אז כלום לא יעזור . במצב שלנו הוא אחר אולי בתוך הראש של הראש עיר הוא כן רוצה להרוס תמכתש בגלל ארנונה על נדלן הוא לא אומר ולא פועל בפרהסיה להרוס אלה שותק כמו דג
  יש 3 מצבים להצלת המכתש כמו שכתוב יש הכי סיכוי בהצלת המכתש לפי דעתי רק מהפן המשפטי כי פה זייפו חתימה ודבר כזה לא עובר ברגל ולכן כל העיסקה הזאת בטלה ומבוטלת רק נשאר לתפוס את האוכלים באגזוז האלה שמכרו תמכתש ולהכניס אותם לכלא
  אני לא בונה על הסלבראים ולא על המועצה לשמור המכתש כי שם יש חלם בראש שלהם הם רוצים לשמור לנו רק את חדרי ההלבשה של המכתש או את רחבת ה 16 איפה שפרל דפק את גול האליפות
  לכן תהיו ראלים רק בית משפט הוא זה שיזרגג וצריך לזרגג את החארות האלה שמכרו את המכתש בגבעתיים בקומבינה של זיוף

 13. רפולי הגיב:

  פופאי, אתה צודק באופן כללי בדבריך. שיש אינטרס לעיריית גבעתיים להריסת המכתש ולבניית המגדלים למען ארנונה שמנה שם. וכן שום מחאו לא יעזרו כמעט.
  הכוונה שלי זה ליצור הד ציבורי בתקשורת המקומית והארצית,וזה כולה שעה בערך של כמה דיבורים וטיפה מצגת,על הדשא ברחבה המערבית אחרי המשחק יחד עם קהל האוהדים. זה עניין של כמה גרושים מסכנים ברמת התקציב. זה יכול גם לגבש להזדמנות את הקהל והשחקנים.
  אז אם זה יכול רק להוסיף למאבק, אז למה לא ללכת על זה.
  וכמו ש-גרבוז העיר,אפשרי להפוך את המגרש למופעי קונצרטים ומופעים. הקהל ישב על המושבים,לא על הדשא,כמובן. כלומר,המגרש – לא רק בכדורגל.

 14. איתן הגיב:

  רפולי ופופאיי,רק פרובוקציות זוכות לסיקור במדינה.
  כמו שדופקים לפקיד על השולחן והוא מתחיל לזוז.
  בבלומפילד ואיצטדיון רג עשינו זאת עם שלט ענק,וזכינו לחשיפה ותמיכה.
  לא היתה המשכיות וחבל,נתחיל שוב בקרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s