החומה שלא קרסה

זה היה המבצע המשטרתי הגדול ביותר מאז פינוי גוש קטיף * הוא היה אמור להסתיים בצורה חלקה תוך ארבע שעות * אבל איש לא לקח בחשבון את חבורת "אורדוני ההצלה" * סיפור מיוחד ואמיתי (למביני עניין) לכבוד החג ולהקלת הצום

img142/586/62368206eh9.png

המפכ"ל הביט לשוטריו בלבן של העיניים: "אני לא רוצה שום טעויות ופקשושים, שלא תקום אחרי זה ועדת חקירה כמו באירועי הר הבית. אני רוצה ביצוע נקי ומופתי. מגיעים, תופסים שליטה, ארבע שעות וצ'יק צ'אק אנחנו בחוץ. באנו, עשינו, הלכנו. ברור?".

זה היה כוח המשימה הגדול ביותר שהציבה המדינה מאז פינוי גוש קטיף. 500 שוטרים כחולים, 200 יס"מניקים, 200 אנשי מג"ב, 50 אנשי היחידה לאבטחת אישים, 35 צלפים, שני מסוקים ומטוס ביון ושליטה, שחג מערבית לחיריה. בגלל הסיטואציה הרגישה הוצב החפ"ק בבור הפיקוד של צה"ל בקריה. קוד המבצע: "הדשא של השכן". המשימה: השתלטות חשאית על המכתש והריסתו. התחלת פעולה: חצות. סיום: 04.00 לפנות בוקר. 20 דחפורי די.9 חיממו מנועים בקריה, שם חנו גם 250 משאיות לפינוי פסולת.

הערכת הביטחון הלאומית ציירה סיטואציה מפחידה, לפיה אלפי אוהדים חמומי מוח לא יוותרו על בית מקדשם העתיק ללא קרב. הרבה דם יישפך – הזהירה הערכת מצב פסימית. ראש הממשלה הורה לא לחסוך באמצעים, כדי לבצע את המשימה ללא נפגעים. פקודת המבצע תוכננה לפרטים במשך שלושה חודשים. באיזור המכתש בוצעו עשרות סיורי מודיעין מקדימים של בלשים מחופשים לעקרות בית זקנות. שוטרים סמויים ישבו שעות בטוטו כוכבי ואצל ציפיציף והקליטו בחשאי שיחות של אוהדים. הדוחות שלהם הצביעו על פוטנציאל של כמה עשרות בלבד שעלולים להתנגד להריסה, אבל בפיקוד המשטרה לא לקחו צ'אנסים. אביו של המפכ"ל, שהיה בעצמו שוטר סיור במחוז דן, הזהיר את בנו: "אני הייתי במשחקים במכתש ב-1964 אחראי על החומה המערבית, אני זוכר עשרת אלפים אוהדי הפועל חמומי מוח. לא ייתכן שכולם נעלמו. מדובר בתרגיל מחוכם שנועד להרדים את המשטרה. תשמע לי, עם אורדונים לא משחקים".

 * * *

ליל ה-19 בדצמבר, שעה 23.00. שקט מקפיא שרר ברחוב בורוכוב. המכתש התקשה להירדם. שיני החומות העתיקות נקשו מחמת הקור. שני עורבים עקשנים ניקרו בעשב הגבוה ליד קורת השער. הגדול גער בקטן: "בוא לכאן, פה יותר טעים". אבל הקטן התעקש: "אבא מה איתך? פה קובי חסן השחיל לדוידוביץ'". כוח החלוץ המשטרתי תפס עמדות במעלה רחוב בורוכוב. אלא שגם אנשיו לא הבחינו בקבוצה קטנה של גברים במעילי גשם ובכובעי גרב, שחמקו בחשאי לגינה הקטנה שבין המכתש לכיכר העיגול, איפה שהיה פעם קולנוע אורלי. גם מעטה הסודיות הכבד על המבצע, לא עזר. כמו כל דבר במדינה הזו, גם הידיעה על המזימה נגד המכתש דלפה. המידע הגיע לסנ"צ בדימוס קובי שוחט. המדליף: סנ"צ בני פלס, שהיה במשך 30 שנה מפקד כוח השיטור במכתש. החשש שיאבד את פרנסתו הקבועה מדי שבת ואת תואר 'השריף' החביב עליו, גרם לו לגלות לידידו הטוב על המזימה להרוס את המגרש באישון ליל.

יום קודם הוצאו צווי 8 למספר אוהדים מסורים ושחקני עבר. הם הגיעו בזה אחר זה מבלי לשאול שאלות. יודה ביילה הנורא, האוהד שכל מגיני היריב חוששים לפרוץ על הקו כשהוא רץ לצידם בטריבונה ומבצע לעברם תנועות מאיימות. יונתן הולוצדורף, הנודע בכינויו גורנישט מיט גורנישט, שקללותיו הקשות תמיד מתגשמות. אלונקה, האיש שצעקותיו מסמרות השיער גרמו לסדקים ענקיים בחומות, בגללם הטיל מהנדס העירייה איסור לשחק במכתש עד לתיקון הליקויים. לוטו, האוהד שכולם חשבו שהלך לעולמו, אבל מתברר שהוא חי וקיים אצל אחותו החורגת בנהריה, דמות הלקוחה מהמיתולוגיה ונושאת עימה מאגיה שחורה. יובל נעים, בלם עבר שהצטיין בהרחקות מעל החומות ובנגיחות בבני אדם לובשי שחור ואוחזי דגל. יוז'י סורינוב, שוער העבר הענק והאיש למשימות מיוחדות, שנודע בטיפול יעיל בשוטרים שניסו לעצור אותו. דני אשכנזי, סקורר מחונן חירש-אילם, המומחה בעבודת שטח עם מעדר וטוריה. אבי שפנצר, שכל אשפוזו במוסד התברר כפיקציה, הוא צלול ואיתן ובעל תושיה כמו פעם. צייה, עוד אוהד מיתולוגי שנודע בהתפרצויות אמוק כלפי כל מי שלובש צהוב וכחול. זאב פשחצקי, בריון ובעל זרוע אימתני שאינו יודע פחד, מומחה בעל שם בהדבקת מנעולים כבדים. פופאי, האיש שהמציא את המכתש ומכיר בו כל כל גרגר חצץ. הקוף, שליחנו המיוחד לערוץ הספורט לטיפול בחומרים במשקל על-כבד. למפקד הפעולה הוזעק במיוחד דוביד שוייצר האגדי, שללילה אחד הפסיק להתהפך בקברו והוצא החוצה לצורך המשימה הנעלה.

 * * *

בדיוק בחצות החלו לזרום לאיזור מאות שוטרים. הדרכים נחסמו, צלפים התמקמו על העצים בבית ספר בורוכוב, מסוקים חגו ממעל, הדחפורים נעו במעלה הרחוב כשהכף האימתנית שלהם שלוחה קדימה. בקומה העליונה של מגדל אוסיף עמד ארקדי גאידמק, כוסית וודקה בידו, והשקיף במחזה בחיוך. הבנייה על המכתש אמורה לחלץ אותו מגרעונות ענק בסך 45 מיליארד דולר, ועוד להשאיר לו עודף לפיצוחים אצל פרג' בביאליק. חומות המכתש רעדו למראה הצבא האדיר המתקדם. העורבים חשו בסכנה ומיהרו להמריא בצווחות אל עבר המפלט האחרון שנותר – גבעת קוזלובסקי. דיירי הרחוב הציצו מבועתים מבעד לתריסים מוגפים. נראה היה כי שום כוח לא יוכל למנוע את רוע הגזירה.

באותה שעה מיהרו אנשי חבורת ההצלה ההירואית, לבושים בחולצות אדומות ועליהן הכיתוב מחצי גמר הגביע מול מכבי ת"א, לכיוון המגרש. איש לא ראה אותם. הכיצד? היה זה שחקן העבר המהולל, איצ'ה קירשנברג, האיש שמימיו לא החמיץ פנדל ומוותיקי שכונת בורוכוב, שהוביל את האורדונים הנאמנים דרך מנהרה תת קרקעית סודית שנחפרה בימי המנדט, אותה מחילה בה הוברחו שני טנקים בריטיים, ששימשו כוח חלוץ לחיל השריון של צה"ל. הם עברו מתחת לאולם הספורט של בית הספר קלעי, מתחת לחניון החול מפעם, מתחת לקן הנוער העובד, ומשם טיפסו בסולם חלוד שהוביל לחדר ההלבשה מימי האליפות, זה שהיום משמש כחדר הכביסה ומחסן האלטע זאכן של פופאי.

"מהר אל עיגול האמצע", צעק דוביד וניגב את משקפיו שנרטבו מזיעה ומטיפות גשם שהחלו לרדת. מה התוכנית? שאל יודה ביילה, ודוביד ענה תוך כדי ריצה: "תוקפים במערך 4-2-4, עם שני שוערים בשער". אלונקה מחה מיד: "זה חרא של שיטה, אפילו אלי כהן הבונקריסט לא שיחק ככה". דוביד התרגז: "תקשיב סרדין קטן ומושתן, אני לא מכיר אותך בכלל, אתה תעשה מה שאני יגיד לך, הבנת? אל תתעסק עם הכריש".

בינתיים דיווח טייס המסוק בהתרגשות: "קודקוד כאן ציפור, מזהה תנועה חשודה בעיגול האמצע… רואה חמישה איש, שישה, כבר שמונה איש, רצים לעבר השער המזרחי". המפכ"ל לא האמין למשמע אוזניו: "מה זאת אומרת תנועה חשודה?". הטייס: "זו תנועה ללא כדור, משהו מאורגן, מין שיטת לחץ שרואים בטלוויזיה רק אצל ברצלונה ואינטר". המפכ"ל זעם: "אבל לפני חמש דקות לא היה שם כלב מת, מאיפה הם הגיעו קיבינימאט?".

"קדימה הסתער", זעק מפקד המחוז ומאות שוטרים פרצו למכתש מכל השערים, מצויידים באלות, בגז מדמיע ובמטול אר.פי.ג'י אישי, נחושים לסלק את הארחי פרחי ולגמור עניין. המגרש דמה במהרה לשדה קרב מתקופת הרומאים. סורינוב הוכיח כי לא נס ליחו ותוך שניות נראו לידו שוטרים מתעופפים באוויר לכל הכיוונים. החלוץ אשכנזי גרף יס"מניקים בטוריה, יובל נעים נגח בקודקודים בדרגות סנ"צ ומעלה. צייה, פשחצקי, לוטו ויודה ביילה, שהיסודות שלהם היו לקויים עוד מימי ילדים א', נאלצו להשתמש בשיטת הבום-בום. כל שוטר שהסתער עליהם הם שלחו בבעיטה מעל החומה, העיקר להרחיק ולבזבז זמן. דוביד התעצבן: "בושה וחרפה, עשר שנים אני בקבר והם עוד לא למדו לבעוט. איפה השכל שלכם?". אבל איך אומר יובל – הם עמדו במבחן התוצאה. הם הדפו את ההתקפות גלים גלים, דפקו מכות לשוטרים כשברקע צרחות אימים – "אלונקה!! אלונקה!! א-לו-נקה!!". עשרות פראמדיקים וחובשים ממגן דוד התרוצצו למשמע הפקודה עם אלונקות ואינפוזיות. ממש מהומת אלוהים.

יונתן אמנם לא נקף אצבע בכל המכות, אבל התרומה שלו מעולם לא נמדדה בסטטיסטיקה היבשה. הלוחמה הפסיכולוגית שלו שוב הוכיחה את עצמה. הוא עמד במרכז המגרש עם אצבע מונפת ואיחל לשוטרים באידיש עסיסית: "ממזרים, הלוואי שתחזרו הביתה ותראו חמישה ערבים דופקים את האשה שלכם". האיום עשה את שלו וחלק מהשוטרים התרחקו בבהלה. אלה שלא התרשמו מנבואותיו הקשות, נתקלו בקו ההגנה השני, כשהקוף הבהמה מצויד במגאפון שסחב ממיקי פצח לעברם בשלל ביטויים קשים: "אתם חבורה של כלום ושום דבר. מי אתם? כלומניקים. מה אתם? אידיוטים ואפסים. חבורה דוחה של מכוערים, חסרי כישרון, עלובי נפש, מאוננים, אוכלים בתחת, יותר מושחתים מורשביאק, לוזון וגברי גם יחד".

זה עבד, ועוד איך עבד. ניכר בלבול רציני בשורות השוטרים המסתערים, אין דין ואין דיין. אבל ככל שנקפו הדקות העדיפות המספרית עשתה את שלה והאורדונים החלו להיראות חסרי אוויר וגמורים. זה היה הזמן של המשטרה להכניס כוחות רעננים. למגרש פרצו בריצה 500 צוערי בית הספר לקצינים בשפרעם, להם הובטחה עלייה מהירה בסולם הדרגות. היה ברור שרק נס יציל את חבורת המכתש מהגיהנום. "איפה שפנצר?", צעק דוביד בייאוש, "לאן הוא תמיד נעלם במאני טיים?". דוביד לא ידע ששפנצר דהר בדיוק על הטרנטה שלו בכביש החוף מכיוון עכו, כשבדרך חזרה עבר בפ"ת ואיתו נשק סודי מיוחד. את שפנצר לא עשו באצבע, הוא ידע שבקרב הזה צריך להיות ממזר פי מאה ודאג לארגן שפנים בכובע.

מגיני המכתש המותשים נדחקו אל עיגול האמצע כשסביבם מאות שוטרים באלות מונפות, צלפים מעל החומות עם אצבע על ההדק ושני מסוקים שירדו לגובה הפנטהאוז ברחוב השניים. העסק נראה אבוד, המפכ"ל חייך בבור בשביעות רצון, מפקד המחוז כבר פינטז על העיטור שיקבל מהשר לבטחון פנים. בהמולה ששררה הצליחו שפנצר וצמד האנשים שאיתו לחמוק אל גג המועדון. "רבותיי" אמר להם שפנצר בהתרגשות, "זה הזמן שלכם להחזיר לנו את החוב שעדיין בוער בנו, תעשו את זה שוב!". שני האורחים המיוחדים נשאו ידיהם לשמיים. גשם גשם בוא, צעק ברוך. גשם גשם בוא, המשיך אחריו דני. "אלוהים, אל תנטוש אותנו גם הפעם" – נשא שפנצר תחינה למרום. ואלוהים הטוב, זה שעזב ב-1965 את המכתש לאנחות, זה שזרק את הפועל ר"ג לכלבים, זה ששינה את חיי האוהדים ודן אותם לגורל אכזר, זה שהניח לכל מצורע וזב חוטם להתעלל בהם, אלוהים הטוב ראה את הרעה שעומדת להתחולל על המכתש ועל אנשיו, והפעם הואיל לקום מרבצו ולרדת כדי לעזור.

 * * * 

שיטפון הברד שניתך לפתע העמיד בצל את גשם הזלעפות שירד מול מכבי עכו. גושי סלעים קטנים וקפואים ירדו במהירות קטלנית של 70 קמ"ש. המסוקים נעלמו מיד מחשש שיתרסקו, הצלפים קפצו מהעצים וכל מאות השוטרים על ציודם הכבד נמלטו לכיוון גן הקופים. תוך שניות לא נותר זכר לכוח ההרס המשטרתי. במגרש נותרה לבדה חבורה קטנה וצוהלת, כשמהגג מעודדים ברוך אופיר, דני קורן ושפנצר. פופאי שלף מהמחסן דגל המדינה מיום העצמאות תשכ"ו, והחבורה ביצעה הקפת ניצחון כדת וכדין כשמהגג נשמע שיר האליפות מימי ליגה א' בביצוע המדהים של עופר דהאן. גם חילופי מהלומות קשות בין נעים וסורינוב על הזכות להוביל את הקפת הניצחון, לא העיבו על השמחה. הברד פסק לאיטו, ועל רקע העננים המתפזרים נראתה דמותו החיוורת של גאידמק במרומי מגדל אוסיף כשהוא ממלמל "פוצ'ימוי מכתש, פוצ'ימוי"… זה היה הרגע של יונתן לצעוק לכיוונו: "שכל החיים יהיה לך אולקוס אם רק תעיז להתקרב לפה עוד פעם אחת, טפויומאט".

img443/324/50427667uc0.png

למרות גילו, יוז'י הוכיח שוב לשוטרים מי כאן בעל הבית 

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

20 תגובות על החומה שלא קרסה

 1. איתן הגיב:

  שלמה,אתה גנוב אחי,פולי נפל בכיסא,,,,,,,,,איפה היו האחים רוקח ואברם שועה כשצריך אותם?

 2. יעקב הגיב:

  שלמה שנה טובה נהדר מגניב ראש אדיר דימיון כל הכבוד
  על סוג הכתיבה מרגישים שאתה חי נושם את המכתש 24 שעות שבוע חודש שנים
  תמשיך כך אני יודע שאתה עובר ימים לא קלים תתחזק ותעבור את זה שנה טובה

 3. זכריה הגיב:

  גמר חתימה טובה מצחיקן אחד. שלבת יפה את שמות האוהדים והשחקנים בסיפורון ה"מלחמה"
  על זכות המכתש. המון נשק ומניפולציות איך לדפוק אתכם והכי מצחיק גיידמאק מקלל 'טפויומאט.'
  כל הכבוד מן.
  צום קל. 😛

 4. גילי הגיב:

  ראיתי לינק באתר של ירון שהיתה פשיטה משטרתית במכתש וירד לי הלב לתחתונים.
  טוב שזה רק סיפור מצחיק והזוי.
  שיחקת אותה

 5. לב חלש הגיב:

  אל תעשה כאלה דברים הבהלתה אותי לקח לי איזה שתי פיסקות לקרוא עד שהבנתי שאתה סתם כותב..
  בכל מקרה יפה על ההשקעה

 6. אורדון למען שלמה מן הגיב:

  באוירת הימים האלו נאחל לך שבזכות זכויותיך תלבלב ,יכרתו שונאיך ו כל מבקשי רעתך,יסתלקו אויביך ושונאיך,תהייה לראש,יברכך ה וישמרך יאר פניו אלייך וישם לך שלום ותתחדש עלייך שנה טובה ומתוקה.

 7. סגול ותיק, אוהד הכח הגיב:

  שלמה, אני לא אורדון, אלא סגול שמציץ בגניבה ומסמפט את המכתש ודייריו. וואלה, שיחקת אותה, כמו כל הבלוג הזה שלך בכלל. שתהיה לך אחלה שנה.

 8. שבצ'נקו הגיב:

  סיפור נהדר. התפוצצתי מצחוק. חבל רק שאין נציגוצ לחבר,ה הצעירים אבל לא נורא.

 9. שבצ'נקו הגיב:

  נציגות* חבר'ה* – סליחה על הטעוית.

 10. לשבצנקו הגיב:

  לחברה הצעירים יש מקום לצד המוזכרים מקסימום בתור נושאי מטריות לגשם.כבוד

 11. שמוליק הגיב:

  טיפול נמרץ היה בדרך למנורה 15 בגבעתיים.
  הסיפור = 10 , הדופק שלי = 200 .
  בעתיד ,קח בחשבון שיש אוהדים עם לב חלש. תכתוב "כניסה מתחת לגיל 30".
  רציתי להוסיף סמיילי.
  אין מצב לצהוב. מישהו חייב לטפל בצבע.

 12. קובי הגיב:

  המבצע בוטל בגלל ההתפרעויות בעכו
  תשאלו את סורינוב המשטרה מתייעצת איתו איך לטפל במהומות בעכו !!!

 13. ציון הגיב:

  לשלמה,
  אין מה לעשות , אתה והבלוג שלך שמים בכיס הקטן את שני האתרים האחרים .
  נהנה מכל סיפור או ראיון חדש, בודק מידי פעם אם יש משהו חדש . את מחזיר אותי 40 שנה אחורה עם הסיפורים הבלתי נגמרים . יצא לנו משהו טוב שסיימתה את תפקידך במעריב .
  אל תרא לא תחת כי גור אריה הלא אתה………..
  חז שמח לכל האורדונים

 14. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  אפילו שזה בצחוק אסור לך היה לעשות תכתבה המטומטמת הזאת ואני מבין שמשעמם לך
  אומרים שאסור לפתוח פה לשטן ואתה עשית את זה בדיוק עכשיו

 15. לפופאי הגיב:

  לך לישון

 16. ציון הגיב:

  מי זה לכל הרוחות והשדים פופאי המכתש (שבכל אתר והזדמנות לא מפסיק לקשקש)בגבעתיים?
  כל הפותר נכונה תבוא עליו הברכה

 17. לציון הגיב:

  פופאיי מגן המכתש,היחצן הכי גדול לעיניני הפועל רמת גן והמכתש בפרט,אתרי אינטרנט ועיתונות.
  החברה חפירות פופאיי המכתש.

 18. לציון הגיב:

  אם אתה שואל מי זה פופאי הגדול מכולם אז אתה לא אוהד ר"ג אמיתי אלא סגול מסריח שמתחזה ורק מחפש איך לעשות רע לר"ג ולהרוס את המכתש. רק תרגיז אותו והוא יפתח עליך פה יחד עם אלונה ובעלה הפוליטיקאי הירושלמי.

 19. שלמה מן הגיב:

  תודה רבה לכל המגיבים.
  זה היה ניסיון מעניין ליצור משהו אחר ובסה"כ יצא לא רע לדעתי.

 20. ציון הגיב:

  לכל האורדונים חג שמח

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s