המכתש שלי

רפי מן סוגר פרק חיים עם זכרונות ותמונות אחרונות מהמגרש המיתולוגי 

כתב וצילם: רפי מן

ראשית, גילוי נאות: אני אחיו הצעיר של שלמה מהבלוג. זה הפוסט הראשון שלי כאן, וכנראה גם האחרון.

למזלנו (הטוב) התגורננו החל מסוף שנות ה-60 ברחוב המעגל בר"ג, בקטע הקרוב לכופר הישוב, מרחק קצר מהמכתש. בשבתות היינו אורחים קבועים בגן הקופים המיתולוגי (גן שאול), בתקופה שהיו בו קופים, טווסים, תרנגולות ושובך יונים. בהמשך היום, שבת בצהריים, היינו מגיעים גם למכתש. הכל החל בעצם כשהיינו הולכים בימי חול לסרטים בקולנוע "אורלי" ו"סטודיו". בדרך חזרה הביתה היינו נכנסים למכתש וצופים באימונים. האהדה עלתה מדרגה אחרי ששכן בבניין שלנו, ברוך קציר (קוצ'ינסקי), עבד במועצת הפועלים בר"ג ובזכות זה קיבל מדי שנה מנוי חינם למשחקים. הוא הציע לנו לבוא איתו בשבתות, כאילו אנחנו הנכדים שלו. הסכמנו, כמובן. לא תמיד זה עבד. היו מקרים שהסדרנים סירבו להכניס שני ילדים, ואז בדרך כלל רק שלמה היה נכנס ואני הייתי נשאר בחוץ.

זכיתי לראות בפעולה את צביקה היימן ואת כתב ששון, שחקני שנת האליפות, את הבלם אברהם לב עם בעיטות המיספרת מרשימות, השוער ציון דגמי שהובא ממכבי יפו, המתחרה שלנו לעלייה, את החלוץ שאול חייק, עודד טרבגודה (ז"ל), חיים צ'יריק, שוקי דנישבסקי, דני קאופמן עם השפם הנצחי, שימעלה שוחט, טופלה בייטנר, הראל קירשנברג, איציק דגני, רפי פלד, אבי ברשצקי וגם אריק גילרוביץ', שגם היה במשך חצי שנה המפקד שלי בבסיס הנ"מ בהרצליה. הכי אהבתי לראות קבוצה עם שחקני בית, ללא צורך להביא שחקנים מקבוצות אחרות.

כנער דתי הייתי הולך למשחקים בשנות ה-70 כשהכיפה מהראש היתה נכנסת עמוק לכיס. הייתי משקיף על המשחקים דרך חרכים, בעיקר מהשער הקטן שבמרכז רחוב בורוכוב. אם העמדה היתה תפוסה, הייתי הולך ל"יציע" המערבי, בצד שללא קהל. לא פעם מנו אדיב היה מגיע עם צינור מים ומשפריץ כדי שנרד. אחרי מספר דקות היינו חוזרים. החוויה הכי גדולה משם היתה כשהכדור היה עף החוצה. מיד היה מתנהל אחריו מירוץ, כדי לעלות איתו לשער הקרוב ולהיכנס אל היכל התהילה. היו מקרים שבהם אלה שתפסו את הכדור העדיפו לברוח איתו הביתה. ואם לא היינו זוכים בכדור, היינו מחכים לסביבות הדקה ה-80 והולכים לכניסות, מחכים לסדרנים שיפתחו את השערים. ברוב המקרים היינו "מזכירים" להם שהגיע הזמן לפתוח ולתת כמה דקות של חסד גם לאלה שלא קנו כרטיס.

אני זוכר היטב את האוהד מספר 1 שלנו, אבי שפנצר, דמות צבעונית במיוחד. אחד מגיבורי הבגרות שלי, לא פחות מכל שחקן בקבוצה. האנרגיות האינסופיות שלו, הצעקות, אוהד נשמה אמיתי. מקרה אחד אני זוכר היטב: משחק בית בסוף שנות ה-70, בדקה 88 במצב של 0:0, שפנצר עומד ממש לידי, במרכז היציע הצפוני, בקרבת שער האמבולנס, וצועק לעבר השופט צבי  שריר: "צביקה זמן, זמן, צביקה", בעודו מצביע לעבר השעון שלו.

הזיכרון הכי חזק שלי מהמכתש הוא מהיציע מאחורי השער, שנות ה-70, שהיה מאוכלס ברובו ע"י הקהל שלנו, כשבכל משחק בית היו כ-4,000 צופים ויותר. איזו אווירה ביתית חמה. כל האירועים הגדולים שעברתי כילד או נער היו מהמכתש. אז עוד לא יכולתי לקלוט את גודל המעמד. רק אחרי שנים שמתי לב איזה רגעים גדולים חוויתי.

שנת 2011, עם פרסום גזר הדין הסופי על הרס המכתש, ואני כצלם חובב וסקרן מוצא את עצמי בחודש האחרון מתעד את ההרס, כמו עוד כמה אוהדים. סיום פרק חיים אצל כולנו. כל יום הולכים עוד יציע ועוד קטע של חומה. אני מדמיין שאולי ישאירו לנו איזה "כותל מערבי" קטן, חומה קטנה, שאליה נוכל לעלות מדי פעם, להתרפק עליה ולדחוף פתקאות עם בקשות לשחזר ימינו כקדם.

בשבת לפני שלושה שבועות עברתי בכל פינות המגרש וצילמתי. מעין טקס פרידה סופי. חולף על פני מאות הכסאות האדומים שפזורים במרכז המגרש, עם השמות וחוטף צמרמורת. כל שם – עולם ומלואו. שחקנים, אוהדים, אנשים שכבר לא איתנו. תודה רבה לך ירון בר-לב על הפרוייקט הנפלא שעשית. אני אישית מוותר על הכסא שלי, המונח לו היכן שהוא מתחת, כמו שלמה, שוויתר מזמן.

השבוע, בלכתי מהמכתש לכיוון קניון גבעתיים, הבחנתי ברחוב וייצמן פינת ברדיצ'בסקי בהרס בית קטן מראשית ימי גבעתיים לטובת פרויקט מגדלי יוקרה. על הבית הישן צוייר בזמנו לול תרנגולות, לרגל חגיגות 80 לגבעתיים. בפינת ריינס -ויצמן הופתעתי לגלות את אולפני גבע ההרוסים, מקום בו הופקו וצולמו מיטב סרטי ישראל. עוד פרויקט נדל"ני יוקרתי יוצא לדרך. התמונה ברורה. הרס המכתש יחד עם שני מבנים הסטוריים אלה מוכיח שאת עיריית גבעתיים מעניין רק הכסף הגדול, ולא ההיסטוריה שלה.

מבחינתי, חובה שהקבלן שבונה את "מגדלי המכתש" ימצא דרך להנציח את המקום. בפינה בפארק הקטן שמתוכנן, צריך להציב לוח ועליו תמונות חשובות מההיסטוריה של המגרש, בדומה לעשרה קטעי הנצחה ותמונות לעיר גבעתיים המוצבים ברחוב ויצמן על חומת בית העלמין, ליד טוטו כוכבי.

שורה מהשיר על הכותל המערבי – "יש אנשים עם לב של אבן, יש אבנים עם לב אדם", נתלתה גם על חומת המכתש והיוותה את תמציתו של המקום המופלא הזה. נוח בשלום על משכבך, מכתש יקר שלי.

כמה תמונות מתוך עשרות שצילמתי בשבועות האחרונים, כולל מערב חג ראש השנה השבוע. להגדלה – לחצו על התמונות


פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

29 תגובות על המכתש שלי

 1. אורדון ותיק הגיב:

  תמונות מענינות ומקוריות. הכותל המערבי במכתש? חלום יפה אבל לא נראה לי שליורקום אכפת מזה.
  בבניין בית חדש ננוחם.

 2. כתבה יפה... הגיב:

  הזכרת את אבי שפנצר …אין היום אוהדים כמוהו,בגלל אוהדים כמוהו נולד המשפט שקבוצה אורחת לא יכולה לקחת נקודות במכתש,היו עוד כמה שפנצרים חלקם הגדול כבר בעולם הבא,חלקם הפכו להיות משותקים גופנית,חלקם כבר עייף מכדורגל.

 3. הרס המכתש הגיב:

  המכתש מת ויחד איתו הפועל רמת גן
  הפועל רמת גן מוינטר של ארקין היא לא אותה הפועל רמת גן
  ועובדה שאוהדים לא מגיעים למשחקים
  ברגע שהמכתש מת גם הקבוצה מבחינתי מתה
  איה שלום מכתש יקר
  המושחטים מכרו אותך בנזיד עדשים
  אני מקוה שכל המלוכלכים האלה שסחרו בך
  יגיע היום שישלמו את המחיר

  • איתן הגיב:

   המכתש נהרס,הלב כואב ועצוב לזכור זאת,אך להפועל רמת גן יש דור של אוהדים צעירים שמתחילים לחוות
   מועדון ווינר שחזר מהאשפתות ,קיבלנו 4 עונות פרידה מדהימות מהמכתש של עליות וחזרה לפסגת הכדורגל .
   עמותת אוהדים הקימה קבוצת כדורסל בחזון של שני אורדונים צעירים שמיצגים מאות כמותם.
   הרס המכתש ריחף באויר,כל משחק בו היה לספר הזכרונות מהחיים.
   הכתובת היתה על הקיר שנים רבות,כל אחד מאיתנו ידע זאת והמועדון היה מעל המכתש.
   אני בעד לחשוב על העתיד וליצור מורשת הצלחות ובית חדש ל30 עונות הבאות,
   אין סיבה שגם אנו המבוגרים באוהדים ננציח את זכרונותינו ,שלמה מן וירון בר לב יכולים לקבל תקציבים ותרומות מאוהדים רבים למטרה כזו,הוראת קבע חודשית 20 שח לחודש ונקים מועדון ומקום שמנציח את היסטורית המכתש.
   מאוהדים רבים

   • איתן הגיב:

    240 שח מ100 אוהדים לפחות,ושכרנו מקום במרכז רג גבעתיים,כ2000 שח לחודש להשכרה פלוס ארנונה,ותראו כמה ותיקים ובמיוחד צעירים שאני מכיר מקרוב יתרמו יום אחד בשלושה חודשים לתיפעול המקום כמקום מפגש לאורדונים ,עם מעט אמונה נוכל גם לתפעל אותו בריוחיות – קפה,עוגה ,שתייה קלה .
    בר לב יקבל את כל התמיכה כאדם שיזם את פרויקט הכיסאות ,ושלמה מן שיביא את הכאב בתמונות ומילים להנצחה .

  • דאוד והכינור הגיב:

   תרשום שם-פופאי,אתה אוהד מכתש של שמשון,הכח,בני יהודה וכל מי שראית במכתש

 4. צחי ר . הגיב:

  איתן ?
  בית חדש ?
  איפה ?
  מתי ?
  הכל דיבורים מגבעתיים לא תראה אפילו חרא יבש .
  וצבי בר ? נו הוא חזק רק בלדבר הוא מושחת נדלן לא פחות מבן שחר
  כפר אז"ר מישהו ראה את התב"ע שמיועדת לאזור הזה?
  ראיתם שם מגרש כדורגל ?

 5. לצחי ר. הגיב:

  איפה קראת שאיתן כתב להקים מגרש?אתה קורא מה שאתה רוצה או שורה כן שורה לא…הוא כתב שהתרומה של 20 שח מכל אוהד אפשר יהיה להקים מועדון ומקום הנצחה למכתש.

 6. להרס המכתש 22.48 הגיב:

  או שאתה מדבר שטויות או שאתה אוהד עמידר שנכנס לעשות שחור…המועדון לא גמר ולא נעליים!דווקא כיום שהוא נהרס אפשר לראות את האור בקצה המנהרה בזכות משפ׳ ארקין.וקהל מגיע בהצלחות כבר אחרי פאחם הבאנו נגד רעננה 700,ולהרצליה 300,אם היינו מנצחים שם היו באים לדרבי15

 7. להרס המכתש 22.48 הגיב:

  נראה לי אתה אוהד עמידר…חבוב המועדון לא גמור ולא נעליים דווקא היום הניהול,המקצועיות,הרצינות מביאה לנו עתיד ורוד בזכות ארקין!וקהל מגיע בהצלחות,אחרי פאחם הבאנו נגד רעננה 700,בהרצליה 300,אם היינו מנצחים היו באים בדרבי בראשון 1500,ככה יבואו 1000,אם נרוץ חזק נביא גם לוינטר 1500-2000!

  • לכל אלה החיים בסרט הגיב:

   תמשיכו לחיות בסרט הקבוצה תלויה במשפחת ארקין
   ברגע שחלילה הוא יסגור את הברז לא יהיה מנוס מאיחוד מזויין
   ואז אולי כמה אוהדים יקימו את הפועל המכתש בליגה ג
   והקבוצה תשחק במגרש כפר שלם נגד ביתר עזרה

 8. שלמה יום א׳ דרבי... הגיב:

  איך זה שאחד שמצהיר שהוא אוהד הפועל ר״ג מובהק והוא בעל בלוג שכל הנכנסים אליו הם אוהדי הקבוצה,לפני דרבי אין אף כתבה על המשחק?להכניס אנשים לעניינים?להביא את ההסטוריה של המפגשים,להביא איזה שחקן עבר שיספר על משחקי הדרבי מהעבר,משהו…חבל!

  • שלמה מן הגיב:

   לחובב הדרבי: אתה מעמיד מול אסון המכתש משחק דרבי מס' 276? או 129? אז הפועל ר"ג ינצחו את הכח, או יפסידו להכח, או יגמרו ב-0:0 מול הכח, האם זה עומד בפרופורציה לרגע הכי קשה וכואב בתולדות המועדון הזה שמתרחש ממש בימים האלה?
   הבלוג שנקרא על שמו של המגרש שלנו נמצא בתקופת אבל, והוא לא יחרוג מהאבל בשביל כתבה לקידום עוד משחק ליגה, והכח ר"ג זה בפירוש עוד משחק ליגה, לא מעבר לזה. אחרי המשחק נכתוב עליו כמה מילים, אבל לא מרגיש שום צורך לחמם אותו לפני זה. אין אצלי שום התלהבות לקראתו.

  • לכל אלה החיים בסרט הגיב:

   שלמה כבר הבין שאין מכתש גם הקבוצה מתה

 9. ועוד משהו הגיב:

  בתור אחד שכותב כל היום על מגרש חלופי,אתה יכול לכתוב מאמרים לפני משחקים,בטח לפני דרבי כדי למשוך קהל למשחק,בלי שיבוא ויהיה קהל רציני,בטח בדרבי כאשר יש שידור,אף אחד לא יספור אותנו ,ובטח שלא יחשבו בכלל להקים לנו מגרש…בתור אוהד ובעל בלוג יש לך את הכוחות וגם הפעם…חבל!

 10. שלמה,מה אגיד לך תמשיך להיות ... הגיב:

  באבל…כנראה שזה עושה לך טוב!אם יש מומנטום שיחשבו עלינו בנושא מגרש חדש,זאת העונה הזאת!בה אנו מועדון מסודר,גאה,עם ניהול של ליגת על,צוות אימון רציני,וחשיבה קדימה.לכן חובה שאנשים יגיעו למשחקים.אתה לא איש השיווק זה נכון,אבל אנחנו האוהדים נשאר עוד 50 שנה,אתה מבין?

 11. שמוליק מרגאי הגיב:

  אוהב מאוד את אשר כתבת , כמו רבים בני גילנו (56) המכתש ייזכר לעד .
  בעבר , כשהתחתנתי והקמתי משפחה , עשיתי " הכל " לשוב הביתה דרך המכתש . ארלוזורוב , פרוג והירידה התלולה תוך כדי שירה של שירים .
  בשבוע שעבר , יצאתי מביתי ללא מטרה מוגדרת . נסיעה בוויצמן , " הטייס האוטמטי " במכונית מביא אותי למכתש . ברחוב השניים , היכן שהיה הקיוסק הישן ( של איתן קרוק ) ניתן היה לראות את הזוועה .
  תלוליות עפר בחלקו המזרחי של המגרש , 3 מכוניות פרטיות חונות באיזור השער המערבי , וטרקטור מכסח את חדרי ההלבשה והאפסנאות הישנים , " המרפסת " לא הייתה .
  ניסיתי לצלם עם הסלולרי , אך היד רעדה . עם הדמעה הראשונה , ירדה הרגל מהבלם לדוושת התאוצה , נסיעה איטית לאורך החומה כשלוחות מתכת עוטפים אותה , רחוב יפה נוף , העצים בבורכוב , רחוב פרוג מימין , הירידה של בורכוב והגעה אחרונה למכתש .

  • דאוד והכינור הגיב:

   שלמה,אתה שוב עושה טעות כמו לפני עונתיים בהחרמת וינטר.
   מאז שהקמת את הבלוג חשפת את מורשת המכתש לדורות,בזכות הפוסטים,בזכות המגיבים,ובזכותך כולנו נרתמנו לנסות להציל ולשמור עליו .
   אתה אורדון יקר לרבים ומתפקידך לשמר היסטוריה אך גם לסמן עתיד,למכתש הגעת בזכות הפועל רמת גן ולא להיפך,תתעשת .
   גם אנו כואבים יחד איתך את האובדן.
   לך יש את הכוח להעביר רבים לאופטימיות לעתיד ,לנו חשוב לשמור על הקיים ולנסות להחזיר את אמון האוהדים במועדון ,אם לא יהיה כך מי יזכור את המכתש?

   • לפישר שמעלי הגיב:

    לפישר שמעלי
    תגיד לי אתה כנראה ילד קטן
    אתה יודע מה זה המכתש בכלל
    מה עברנו שם
    אתה פישר קטן
    ברגע שהמכתש מת גם הקבוצה מתה זהו

 12. שלמה לא מבין ש... הגיב:

  ברגע שלא תהיה קבוצת הפועל ר״ג,אף אחד לא יזכור את המכתש!!!כל עוד המועדון חי ובועט,הפועל ר״ג תמשיך לקחת על גבה את הנצחת המכתש!לכן שלמה חייב להבין שהבלוג הנחמד שלו יש לו את הכח למשוך אוהדים ליציע,וכמו ההוא למעלה שכתב ״ לסמן עתיד״…וכך לתת לצעירים כאן תקווה.

 13. כולם להגיע מחר לדרבי!!! הגיב:

  אנחנו הכי טובים בליגה,נכון הפסדנו בהרצליה,אבל זה קורה!אל תשכחו שההגרלה שלנו היתה הכי קשה עם 3 חוץ פאחם,הרצליה,וכפר סבא!ורעננה בת ים בבית!מחר חייבים אל מול השידור הישיר בדרבי להראות את הכח שלנו ביציע,זה פשוט חובה לכל אחד שקורא לעצמו אוהד הפועל ר״ג.

 14. לארקין הגיב:

  ארקין אתה עדיין יכול לתקן
  לך לכלב בצהלה תקנה ממנו את המכתש ותצא מלך העולם

 15. עמוס הגיב:

  העיניים מסרבות להאמין שזהו גורל המכתש המיתולוגי. גרתי ממול המכתש ברחוב השניים 14 בשנות ה70-80 הייתי בכל משחקי הבית בתקופות השונות המראה של חורבות המגרש מחמיץ את הלב. מקווה שהאחראים על הפשע ,יקבלו את העונש המתאים ,יום כיפור לא יכפר על הפשע הנתעב!!!! רוח המכתש תהיה בליבנו עוד שנים רבות.
  קללה תרבוץ על מי שיגור על חורבותיו .

 16. אורדון מגבעתיים הגיב:

  קשה לעבור כבר ליד המכתש. הדיכאון משתלט כשאתה מגיע למטה בבורוכוב ורואה את המשאיות יוצאות ונכנסות

 17. גבי רוט הגיב:

  הרס המכתש היא צביטה כואבת בלבי, המכתש חלק מנוף ילדותי מימי צביקה הימן כתב ששון וחבריהם ודורות דורות של שחקנים אחריהם, יפה כתבת אכן "כותל מערבי" שא ברכה, גבי רוט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s