שקט מוזר

אדום עתיק חזר השבוע למכתש * על רקע המראה העצוב, הוא חושב שהעוול העיקרי בסיפור הוא נישולה של הפועל ר"ג ללא מגרש חלופי והשלכתה לשדות זרים

לכניסה לארגז החול במכתש – לחצו על הצילומים

מאת יוסי עוז

כבר לפני מספר שבועות ביקש ממני שלמה מן לחזור שוב למכתש ולהשלים את הסדרה על שלבי הריסתו.  רבות התלבטתי ולבסוף החלטתי כי מאחר שכבר נפרדתי מהמכתש בבבלוג' ולטעמי המכתש מת, איני מוצא צורך לערוך אזכרות שנתיות. אלא שהפוסט של שלמה "לא היה ולא יהיה" גרם לי שוב להרהורים ונוספו גם תגובות אוהדים הקובעות כי הפועל ר"ג נעלמה עם המכתש.  גם מנהגם של כמה אוהדים לתלות בחוסר המכתש את כל חוליי הקבוצה (הפסדים, קהל מועט וכדומה) סייעו לכך. נמלכתי בדעתי  וחזרתי לשם השבוע.

לכאורה, כך היה אמור להיפתח פוסט כזה: "תמיד חשבתי שבגוף האדם יש קשר בין המוח, הרגליים והלב. הסתבר לי שאצלי, ככל שזה נוגע למכתש, יש אנומליה והלב עושה קנוניה עם הרגליים וכך מצאתי את עצמי לפתע במכתש, או למען הדיוק, במקום שפעם היה המכתש. איך נשאוני רגליי לשם – לא אדע".

בפועל, מדובר בפעולה רציונלית לחלוטין שלרגש אין בה כל חלק. המכתש ההוא מת!

בפעמים האחרונות שהייתי כאן רעדה האדמה ועימה רעד ליבנו. והנה, שקט. שקט מוזר שורר על מקום שהוא בעצם כלום. פיסת אדמה דוממת, נטולת נשמה. נכון, עדיין עולה מהמקום המולת עבודה, אך אין מדובר עוד במכתש.

צריך להשלים עם המציאות, אין מכתש! נכון, יש מקום שכך קראו לו פעם ואפילו נשארה תצורת נוף אופיינית וזיכרון היסטורי, ברובו סנטימנטלי. אבל המהות והתוכן נעקרו ובלעדיהם המקום נשאר בבחינת עוד כתובת בגבעתיים. המכתש האמיתי נותר בליבנו ושם מקומו.

מי שרוצה לקנות דירה במקום הזה – שיבושם לו, אם יש לו מספיק כסף. בסופו של דבר, למרות המגבלות, מדובר באחד המקומות הטובים בגוש דן, ונרצה או לא, יקומו מגדלים ויגורו שם אנשים שידם משגת ואני לא מאחל להם כל רע. הרע שמור לרשימה הארוכה של מי שנתנו ידם לגזל, והרשימה ארוכה. אני, כנראה, לא ארכוש שם דירה.

אם חושב מישהו שתושבי "סובב בורוכוב" מלינים על המציאות, אני יכול להעיד כי שוחחתי רבות עם תושבים ורובם לא ממש הצטערו על היעלמותו של מגרש הכדורגל, נהפוך הוא. רק קומץ שהיה פעיל עימנו במחאה (גם אם באיחור) חושב כך.

יותר ויותר מתחזקת בי התובנה שהעוול האמיתי במעשה הנוולה אינו גזילת ביתנו האהוב, אלא נישולנו ללא תמורה והשלכתנו לרעות בשדות זרים. אני מעז להמר שאם היתה חלופה הולמת, מחאת המכתש היתה לובשת צביון אחר, ותרשו לי לומר, אפילו שולי. די להביט לצדדים – פתח תקווה, ירושלים, נתניה, חיפה – כדי להבין.

אם להיות ריאלי, אני לא רואה סיכוי בטווח הנראה לעין שלהפועל ר"ג יוקם איצטדיון חלופי, אלא אם כן יווצרו נסיבות פוליטיות מתאימות. הדבר היחיד שנותר לעשות הוא לשכנע את העירייה לבנות במקום ציון, מעין דגם ארכיטקטוני מוקטן של האיצטדיון האהוב, ולא להסתפק בעמוד המסורתי עם השלט "כאן היה", עלה התאנה המסורתי לחוסר רצון לשמר אתרים היסטוריים ששכונת בורוכוב משופעת בהם. ציון כזה יהיה בבחינת "מקדש מעט" לעברה המפואר של גבעתיים ההולך ומתבטל בפני הווה אורבני, דורסני ומעיק.

מה כן נותר? המועדון. נכון, יש אנשים טובים שהאבנים חשובות להם יותר מהקבוצה, ואפילו מתרצים בכך את אי הגעתם למשחקים. לטעמי זו הדחקה לא רלוונטית. המועדון, לאורך שנים, משנה פניו – שחקנים, מאמנים, קהל – ועדיין דורות אוהדים הולכים אחריו. נכפה עלינו להתנתק מהמגרש ההיסטורי. זו סיבה טובה לחזק עוד יותר את תמיכתנו בקבוצה. היא וגם אנחנו זקוקים לכך, במיוחד בתקופה זו כשמצבה הניהולי והכספי  לא היה מעולם טוב יותר והחזרה לליגת על קרובה מתמיד.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על שקט מוזר

 1. נקמת המכתש הגיב:

  מי יתן וכל הדפנות מסביב למכתש יקרסו עמוק לאדמה ויקברו איתם את כל השטח לתמיד

 2. קובי ח. הגיב:

  אני מאמין שאצל רוב האוהדים הכאב של חורבן המכתש יצרוב עוד שנים רבות.
  אנחנו מדברים על שייכות, על נשמה ועל לב.

  יחד עם זאת צודק יוסי האדום . עם כל הכאב אנחנו מחוייבים להמשיך הלאה. המועדון חי נושם ובועט.

  הפיצוי על אובדן המכתש יהיה בדמות העפלה לליגת העל ותקיעת יתד לשנים רבות.
  יש לנו את משפחת ארקין וזה נכס שהרבה קבוצות יכולות להתקנא בו.

  חג שמח!

 3. ירון בר לב הגיב:

  אדום עתיק, גם אני כרגיל מסכים איתך.
  כתבת בשמך אבל אתה מייצג רבים.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חוסרונו של מגרש ביתי הוא מקור כל רע, ואין ספק שהירידה התלולה במספר הצופים היא פועל ישיר של חסרון זה. היות וריאלים אנחנו, לא יהיה מגרש חליפי בעתיד הנראה לעין. לכן הרס המכתש שווה לגזר דין מוות לקבוצה.

 5. ארז הגיב:

  שווה לבדוק- האם אי סיפוק מגרש חלופי להפועל ר"ג הוא לא בניגוד לפסק הבורר ?
  אני זוכר שדובר על זה שעיריית רמת גן התחייבה להקצות שטח למגרש חלופי.
  אם אכן זה רשום שם, יש חומר שאיתו אפשר לבנות לבית המשפט.

 6. הנוקמים מהמכתש הגיב:

  אלי כהן בדרך להפועל רמת גן
  http://www.one.co.il/Article/197873.html

 7. אדום עתיק הגיב:

  נ.ב
  שוחחתי עם מנהל האתר(שספג כמו קודמיו מור"ק מכתשית ) בדבר שלבי העבודה הבאים. ובכן ,עתה עוסקים בפינוי החול ולאחר מכן יעמיקו את הבור בעוד כ-2 מטר , אני מקווה שיגיעו לזבל של שנות ה-30. לפחות שיסריח להם קצת.

 8. ל"הנוקמים מהמכתש" הגיב:

  איפה אתה קורא בכתבה שהבאת שאלי כהן בדרך להפועל ר"ג???
  משעממת הפגרה , אה?

 9. שמוליק55 הגיב:

  ערב טוב יוסי .
  באופן תמידי , נהנה מאוד לקרוא את אשר אתה כותב . כללית מסכים אתך .
  כשמסתכלים לצדדים , הקבוצות אשר הזכרת לא פונו , סולקו , או ננטשו ע"י הרשויות .
  כולן , חיכו לבניית מגרשן החדש ולאישורו ע"י הרשויות המוסמכות .
  חג שמח .

 10. גרה בבורוכוב הגיב:

  לכותב הנכבד: אני לא חושבת כפי שכתבת שתןושבי האיזור אינם מצטערים על הרס האיצטדיון. די שתגיע לאזור המכתש בכל שעה משעות היום ותווכח בלכלוך , הזוהמה הרעש והפקקים שנוצרו בעקבות הבניה. סליחה הבניה עוד לא החלה , זה רק בניית התשתית. כשהבניה תחל באמת זה לא יהיה נעים להסתובב באזור ולחיות בדאגה לילדים שהלכו לבית הספר. ואם תגיד שאחרי הבניה המקום ישקוט גם אז אתה טועה. אני מעדיפה את השכונה יחד עם האצטדיון רק שהיה צריך לשפץ אותו ולא להזניח אותו למצב שנראה כמפגע סביבתי.
  בעיני אין ספק שעדיף אצטדיון כדורגל מאשר מפלצות המגדלים שיקומו ויאכלסו מאות תושבים נוספים.
  לצערי את הנעשה אין להשיב.
  בברכת חג שמח ומעט עגום תושבת השכונה

  • אדומצ'יק הגיב:

   לבורוכובית, חג שמח לך ולמשפחתך.

  • אני רק שאלה הגיב:

   לגברת מבורוכב: מענין איפה את ובעלך הייתם כשאנחנו עשינו הפגנות.
   האם בכלל היתם בהפגנה הגדולה במכתש?האם תרמתם 500 שקל למאבק המשפטי של השכונה נגד יורוקום?

   • אדומצ'יק ל-20:29 הגיב:

    ההתקפה שלך על הגברת אינה במקומה. ממש לא. באותה מידה, ותחת אותו מעטה וירטואלי, ניתן לשאול איפה אתה היית? האם אתה תרמת? וכו'.

 11. אדומצ'יק הגיב:

  בהצלחה לפנאתינאיקוס.

 12. מיקי ר. הגיב:

  חג שמח לכל האורדונים/יות ומשפחותיהם/ן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s