עוזב את העיר

הוא התאהב בשכונת בורוכוב, התרגש מהמכתש, נקשר להפועל ר"ג, אבל עכשיו הקסם פג * התוכניות להשתקע בעיר קיבלו מפנה עם הריסת המגרש * יציאת גבעתיים

מאת תושב גבעתיים

אחרי שמונה וחצי שנים של מגורים בשכונת בורוכוב בגבעתיים אני עוזב. עוזב את השכונה, עוזב את העיר, מתרחק מהצפיפות ועובר לגור בצפון. אני כותב את הפוסט הזה עם לא מעט כאב.

יש כמה סיבות לעזיבתי, אבל אחת הסיבות המרכזיות היא השינויים שחלו בגבעתיים (ובמיוחד בשכונת בורוכוב) בשנים האחרונות, כאשר הקש ששבר את גב הגמל מבחינתי הוא הבנייה במכתש, ממש בלב השכונה.

כשהגעתי לגבעתיים לפני שמונה וחצי שנים, הגעתי לשכונת מגורים שקטה ונעימה. אהבתי בה את השקט מצד אחד, ואת הקירבה לת"א מצד שני. התחברתי בקלות לשכונה, לחיים בסביבה הנעימה, להווי השכונתי ולחיי היומיום. מהר מאוד גיליתי את המכתש בגבעתיים, שנמצא במרחק הליכה מביתי, ואחרי ביקור במשחק אחד של הפועל רמת-גן (שהיתה אז בליגה הארצית) התאהבתי במקום. התאהבתי במגרש, בקבוצה, באותנטיות של מגרש הכדורגל יוצא הדופן. אמנם בילדותי כבר שמעתי מאבא שלי, שגדל בגבעתיים והיה נוהג לבקר במגרש הזה בצעירותו, סיפורים על הקבוצה ועל המגרש. אבל הביקור במגרש הזה והנוכחות הפיזית במשחק של הפועל רמת גן גרמו לי להתאהב.

אותנטיות מרגשת אותי מאוד. הישיבה ביציע של מגרש כדורגל הממוקם בלב שכונת מגורים שקטה ונעימה, מגרש שבו קרו אירועים היסטוריים חשובים כמו זכייתה של הפועל רמת-גן גבעתיים באליפות המדינה 1964, גורמת לי להתרגש. בזכות ההתרגשות הזו הגעתי כמעט לכל משחק שהתקיים במכתש והפכתי לאוהד שרוף של הקבוצה. אותנטיות בעיניי היא הרבה יותר משמעותית מאשר שלל של תארים (המושגים לרוב ע"י קבוצות המורכבות משכירי חרב שמקבלים סכומים אסטרונומיים) או מקהל אוהדים גדול והמוני שאין לי שום דבר משותף איתו ושאינני מכיר את רובו. כפי שהיום כולם מתרגשים מזכייתה של קרית-שמונה באליפות, כך אני התרגשתי מהמכתש, מהפועל רמת-גן ומקהל אוהדיה החם, המשפחתי ויוצא הדופן.

תוך זמן קצר הפכתי לפטריוט גבעתיימי. האמנתי שאתגורר בגבעתיים לתקופה ממושכת ושאבנה בה את ביתי ואקים את משפחתי.  אבל בשנים האחרונות איכות החיים בגבעתיים ירדה מאוד. שכונת בורוכוב כבר אינה שקטה, העיר נהיית יותר ויותר צפופה, וגם הקירבה לתל-אביב היא אשליה בגלל פקקי התנועה ההולכים ומתרבים. בכל מקום בשכונה בונים, הרחובות הצרים וכמות המכוניות הגדולה לא מאפשרים תזוזה, אין מקומות חניה ויש המון רעש. זו כבר לא אותה שכונה שקטה שכל-כך אהבתי.

ועכשיו גם אין את המכתש. למרות המאבקים הרבים, שהייתי שותף בהם הן כתושב השכונה והן כאוהד הקבוצה, כרישי הנדל"ן זכו ואנחנו הפסדנו. כעת הם עומדים לבנות לנו מפלצות בלב השכונה, ולהכניס לכאן עוד 500 אנשים ו-300 מכוניות. עיריית גבעתיים בחרה לקחת את הצד של כרישי הנדל"ן במאבק הזה, ולא דאגה לשמר את המקום ההיסטורי והכל-כך אותנטי ומרגש. ועדת ההתנגדויות מטעם העירייה זלזלה בתושבים שהביעו את התנגדותם לבנייה, לא הקשיבה לדבריהם ולמעשה חרצה את גורל המכתש עוד לפני תחילת הדיונים. ולנו, התושבים המסכנים, נותר להחליט בעצמנו כיצד אנחנו ממשיכים מכאן.

אני החלטתי שלא להמשיך לגור בגבעתיים. אני כבר לא אוהב את העיר הזאת ולא את השכונה הזאת. כמובן שאת הפועל רמת-גן אני עדיין אוהד ואמשיך לבוא למשחקים (למרות שהאווירה שהיתה במכתש כבר לא תחזור בשום מגרש אחר), ולמעשה גם אמשיך להגיע לגבעתיים, כי אני עובד קצת בעיר הזו. אבל את חיי היומיום אני רוצה לחיות במקום יותר שקט, יותר נוח ובעיקר פחות צפוף.

יש בי כעס גדול על עיריית גבעתיים ועל העומד בראשה, שנתנו יד לבנייה השערורייתית במכתש, ולכן אעשה כל שביכולתי על-מנת שראש העיר הבא יהיה רני קוניק (יו"ר האופוזיציה במועצת העיר), כדי שלפחות לאלו שנשארים בעיר תהיה תקווה לעתיד טוב יותר.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

20 תגובות על עוזב את העיר

 1. אורדון ותיק הגיב:

  גבעתיים עיר של בושה

 2. David Fried הגיב:

  I feel very sorry for you and Hapoel Ramat Gan fens. Hope to see you all at the end of the summer in Ligat Al. Please think posative.

 3. posative זה אומר חיובי... הגיב:

  fans-אוהדים

 4. posative זה אומר חיובי... הגיב:

  ואמורים בכלל לכתוב positiv

 5. Uc03 הגיב:

  אוהבים אותך שלמה!

 6. אורדון לא מופתע הגיב:

  בהחלט יכול להזדהות עם הכתבה. לגבי העיריה והעומד בראשה…. ילד בן 3 יכול להטביע בסל חוקי? התשובה היא לא. למה? כי אין לו את היכולות בגיל הזה. במקרה שלנו, תושבי העיר , יש לנו ראש עיר חסר יכולת חסר אישיות שאינו מסוגל לעשות צעד ללא עזרה של גיסו העסקן או הדובר שלו. הרי מדובר באדם שעונה תשובות בראיון מדפים, למה אתה בדיוק ציפית?
  לא, הוא לא היה חלק ממכירת המכתש. אי אפשר להאשים אותו בזה אבל הרבה הוא לא עשה לרווחת תושבי שכונת בורוכוב. כולי תקווה ביום הבחירות הם לא ישכחו את זה.

  נכון גבעתיים היא לא אותה עיר שגדלתי בה, אבל אני נאמן לה. אוהב את העיר הזו ולא רואה את עצמי עוזב לעיר אחרת. נכון אפשר לרכוש דירה במחיר נמוך יותר ולקבל יותר מרחב אבל לא עובר!

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  גבעתיים השצנתה רבות מאז שאני גדלתח בה ועד היום. ברוב המקרים (אם לא כולם) השינויים היו בצד הנדל"ן: בתי קולנוע נמחקו לטובת בתי דירות (נוגה, אורלי, סטודיו, הדר), אולפני גבע פינו את מקומם למגדלים, שטח 9 והפרדס הפכו ליער של בטון והמכתש כנ"ל. הצפיפות, הליכלוך והרעש הפכו את העיר לעוד אחת מיני רבות – כבר לא פרבר שינה מנומנם של תל אביב. מי האשם? כנראה התושבים האדישים שבחרו בראשי ערים כו בן שחר וקודמיו. ועתיד הקבוצה? כנראה קצר ושחור. בלי מגרש ביתי ראוי כמות האוהדים רק יורדת, מחלקת הנוער לא מתרוממת וצבר שחקני הבית בירידה מתמדת. לא רחוק היום שהפועל ר"ג תתווסף לרשימת נכסי העבר שנעלמו.

 8. ראובן הביתה הגיב:

  בן שחר לא ראוי להיות ראש עיר. מאמין שגבעתיים תיפטר מהפקיד הבינוני הזה בבחירות 2013. עוד קצת סבלנות.

 9. המכתש בוכה הגיב:

  מה לעשות שהמדינה הזאת מושחתת מהיסוד
  הון שלטון גובר בקלות על כל מה שזז
  הורסים מגרש כדורגל של 80 שנה בעבוד בצע כסף
  והכנופיה שנקראת עיריית גבעתיים נותנת גושפנקה להריסת המגרש
  תוך התעלמות מהאוהדים וראש העיר המחורבן עוד יצא נגד כל האוהדים
  הביא משטרה ומה לא עשה כדי שהמכתש יהרס והגולם יקבל אצל אלוביץ
  משרדים חדשים בפרוייקט פרימן
  זורקים 500 ילדים לרחוב
  מחסלים כן מחסלים קבוצת כדורגל (רוב האוהדים נטשו בגלל שאין מכתש)
  וכל ילד קטן יודע שבעצם הפועל רמת היא בעצם הפועל ארקין רמת גן
  ביום שהוא יגיד שלום מה שיהיה נותר זה להקים את הפועל המכתש בליגה ג
  ולשחק במגרש של כפר שלם
  הרי הבן שלו לא מתאים אפילו לליגה ג ובגלל הכסף של אבא אף אחד לא יכול להגיד כלום
  ללא המכתש הפועל רמת גן מתה ולא יעזור לכל מי שיגיד שאני טועה
  בלי המכתש הפועל רמת גן מתה וזה רק שאלה של זמן כמה זמן היא תחזיק ללא המכתש
  לנו האוהדים לא נותר אלה לרסק את חיריית גבעתיים המושחתת בבחירות כנקמה
  האדון ראש עיר המושחת הוא וגיסו צרכים לזרוק אותם לעזעזל

 10. לשעבר מגבעתיים הגיב:

  עיר מלוכלכת, מוזנחת, הזנחה פושעת של ראשי העיר, התוצאה תראו בבחירות הקרובות, בן שחר יעוף כמו טיל ללשכת האבטלה

 11. אורדון לא מופתע הגיב:

  ליונתן הקטן.
  המכתש בוכה לא אומר דברים לא נכונים.
  הוא אומר את שחושב ואפשר להסכים איתו ואפשר שלא.
  ירידה במספר האוהדים – כן למכתש יש חלק בזה אבל בעשר השנים האחרונות ראינו מכתש עם 3000 אוהדים שלנו רק במשחק הגביע נגד מכבי חיפה באמצע השבוע בשעה 16:00…ישנה ירידה במספר הצופים שנובעת מהרבה סיבות שדשנו לא מעט עליהן. מה לעשות? אל תנסו להביא את האוהדים הותיקים כי רובם נגמלו ונשארנו רק 300 ותיקים שמגיעים לצעוק "יש" צריך לבנות דור חדש של אוהדים. זה אפשרי אם כי זהו תהליך זה לא יקרה מהיום להיום או מהיום לעוד שנה.

  עירית גבעתיים – אני רוצה להאמין שתושבי העיר לא מטומטמים ויגיעו לומר את דעתם בקלפי. תושבי שכונת בורוכוב יעשו הכל. יתר התושבים קובלים על מיסוי אדיר שרק עולה . בנוסף העיריה לא מתנהלת בשקיפות ולמראית עין השחיתות חוגגת… מספיק לראות את עובדי העיריה ה"יעילים" ולהתעצבן כל פעם שמקבלים את חשבון הארנונה.

  למכתש בוכה.

  מאז שאני אוהד רמת גן אי שם בשנות ה70 תמיד היו לקבוצה קשיי נזילות…. היום יש לנו גב כלכלי ואם זה אומר שאיתי ארקין עומד בשער אז אשרינו! כל אחד יודע לתת עצות. מי שמשלם הוא זה שמחליט. תפנימו את זה. האחריות היא על בעל הקבוצה. גילוי נאות – איני עובד מחלקה איני מקבל שכר במועדון ואיני עובד עיריה או סתם לקקן שצריך הזמנה.
  ולא, אני לא מחפש עבודה אצל משפחת ארקין . מפתיע הא?

  • בנימין ארגס הגיב:

   אחד העם פ"ת(פותח פה) אפשר לצאת מגבעתיים ולגור בצד השני של העולם אבל אי אפשר להוציא את גבעתיים מאף אחד שגדל וגר בעיר הזאת.אני דוגמה ועוד הרבה כמוני אז הפועל ר"ג גבעתיים זה לא כתם שיורד בכביסה וחבל לנסות !!! מועדים לשמחה חגים וזמנים לששון(עירקי מר"ג).

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מילים כדורבנות.. אני לצערי נשארת בגבעתיים, אסבול מהצפיפיות ומירידת רמת איכות החיים בעיר. אתגעגע אל מי שעוזב…הדס

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s