הקרב על המכתש של פ"ת

כמו בסיפור שאנחנו מכירים היטב, כך זה החל גם כאן: יום אחד חמדה ההסתדרות את המגרש של הפועל מחנה יהודה * איך אנחנו יכולים לסייע להצלתו? 

"מי כמוכם למודי הסבל על הריסת המכתש מבינים את המצב שלנו, תעזרו לנו להציל את המגרש". כך פונה אמנון מעבי לאוהדי הפועל ר"ג בבקשת עזרה להצלת מגרש הפועל מחנה יהודה בפ"ת. העזרה אותה מבקש מעבי, יו"ר ועד נאמני הפועל מחנה יהודה, היא קטנה: חתימה על עצומה הקוראת להסתדרות לא למכור את המגרש לנדל"ן. עד כה נאספו 7,600 חתימות, כולל אישי ציבור, תושבי פ"ת, ואזרחים ואוהדי כדורגל מכל רחבי הארץ.

לכניסה לעצומה ולחתימה שלכם עליה לחצו כאן.

הסיפור של מגרש מחנה יהודה דומה מאוד לזה של המכתש. גם כאן קמה יום אחד ההסתדרות, שהמגרש הזה הוחכר לה ע"י הנהלת הקבוצה ב-1982, וחמדה אותו לעצמה. ההסתדרות הלכה מאחורי הגב של הקבוצה וב-1997 מכרה את המגרש למאיר שמיר, שהתכוון לבנות שם. הנהלת הקבוצה הקימה קול זעקה, שמיר הסכים לסגת מהרכישה, יו"ר ההסתדרות באותה תקופה, עמיר פרץ, ביטל את העיסקה והשקט והשלווה חזרו למגרש הנוסטלגי בן ה-70.

בטקס חגיגי ב-2007 נקרא המגרש ע"י זכריה רצאבי ("היהלום השחור"), שגדל בהפועל מחנה יהודה והפך לאחד מגדולי השחקנים של הפועל פ"ת ושותף לסדרת האליפויות שלה. במעמד הזה הודיע ראש העירייה יעקב אוחיון על רצונו לבנות יציע לאוהדים (מדובר במגרש פתוח, שאפשר לצפות במשחקים שבו מהרחוב). אלא שהרצון לשפר את תנאי המגרש דווקא סיבך אותו. ההסתדרות התעוררה לפתע ודרשה דמי שכירות של 100 אלף שקל בשנה. במהלך ההתדיינות בין הצדדים הקצינה ההסתדרות את מהלכיה להשתלט על המגרש: היא הגישה בבית המשפט תביעה רטרואקטיבית נגד הקבוצה לתשלום מיליון שקל עבור דמי שימוש. בבת אחת חשך עולמה של הפועל מחנה יהודה. בימים אלה נלחמת האגודה הוותיקה הזו על ביתה-מגרשה, ולמעשה על קיומה.

הנושא נמצא בדיונים בבית המשפט, ובינתיים פתחה עמותת נאמני המועדון במאבק ציבורי. יו"ר ההסתדרות השחצן, עופר עיני, מסרב להיפגש עם ראשי המחנה, אלה מצידם כבר ערכו הפגנה או שתיים ובעיקר פועלים להגדלת מספר החותמים על העצומה. סיכוייה של מחנה יהודה לנצח במאבק הזה טובים, גם מפני שעיריית פ"ת תומכת בקבוצה ומתנגדת להריסת המגרש.

כמו במכתש בגבעתיים, כך בסיפור מחנה יהודה: ההסתדרות פעלה בעורמה מאחורי הגב של הקבוצה, ניצלה את העובדה שהמגרש ניתן לה למשמורת והחליטה לנשל ממנו את הדיירים הקבועים כדי להרוויח כסף. ומה יהיה על 325 שחקני המועדון, רובם ילדים ובני נוער? ומה יהיה על קבוצה קטנה עם מסורת יפה, ששיחקה בליגה הראשונה בשנות השישים, כולל הגעה לחצי גמר גביע המדינה? ומה יהיה על ערכים כמו ספורט, מסורת והיסטוריה?

ההסתדרות הפכה לגוף ציני, מושחת, מסואב ותאב בצע. גוף שבמקרה הטוב מייצג את הוועדים החזקים במשק ובמקרה הרע פועל כמשרד תיווך נדל"ן. היו"ר עופר עיני הוא אדם שהשתן עלה לו לראש, ששכח שתפקיד הארגון הוא לייצג את מעמד הביניים והשכבות החלשות. אדם שבצע הכסף נוגע ללבו יותר מקיומו של מועדון ספורט למען הקהילה. סירובו להיפגש בנושא מגרש מחנה יהודה אפילו עם ראש עיריית פ"ת, מדבר בעד עצמו.

אמנון מעבי, 60, הוא ד"ר לפילוסופיה והיסטוריון המתמחה בנושא העלייה לא"י, במיוחד של יהודי תימן. הוא גם אביו של המגן טל מעבי, שגדל בהפועל מחנה יהודה ומשם המשיך למכבי חיפה ולקבוצות נוספות (אשקלון, מכבי הרצליה ומכבי נתניה). אגב, צלצלתי לטל כדי לשוחח איתו על מגרש ילדותו, אבל בהפועל ר"ג סירבו לבקשתו להתראיין בנושא (למה בעצם?).

כמי שעברנו בעצמנו את החוויה הקשה והמטלטלת של הרס מגרש ביתי – המעט שאנחנו יכולים לעשות כרגע הוא לחתום על העצומה בתקווה שיהיה בכוחה למנוע את רוע הגזירה.


טל מעבי (יושב חמישי מימין) בקבוצת נערים ג' של מחנה יהודה 1999

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

16 תגובות על הקרב על המכתש של פ"ת

 1. הסתדרות הנבלות הגיב:

  כל העסקאות של ההסתדרות מסריחות!! כולם יבואו על חשבון האזרח הפשוט.נרקמות עסקאות מאחורי גבנו ואנו כמו סוסים עם כיסויי עיניים אוכלים אותה. ההסתדרות כבר מזמן לא מייצגת את העובד הפשוט, דמי ההבראה של עובדי מדינה שנגזלו, עליית מע"מ על פירות וירקות, עליית המע"מ באחוז, עליית מחירי הדלק,ביטול הריבית בחסכונות ועוד ועוד, גם במחאה החברתית ההסתדרות לא היתה שם והניפה את הדגל. בקיצור הסתדרות של זבלים. שתעלה אש ותשרוף את הבניין ברחוב אלרוזורוב ת"א.

 2. מיקי ר. הגיב:

  חתמתי (רק על סמך הכתוב בפוסט ללא מידע נוסף) למרות הספקנות שלי בעצומה שמאחוריה אין כוחות וכוונות נוספים, רצוי פוליטים.
  זכורים לי ביקורים במגרש כולל ביקור אחד מרגש לפני כעשור וקצת.

 3. איתן הגיב:

  שתי מילים-איציק אוחיון
  אחלה ראש עיר וכנראה שאנשים ממחנה מסוכסכים איתו.
  אם הוא ירצה יתן חלופת קרקע בתמורה למגרש במחנה יהודה.לעירייה יש עתודות קרקע לבנית 2 ערים כגודל גבעתיים.

 4. להציל בכל מחיר הגיב:

  ההסתדרות נבלות וחבורה של פושטי עורות.
  בהצלחה למחנה יהודה.
  הוספתי חתימתי.
  אורדון ותיק

 5. אדום עתיק הגיב:

  אני מכיר את אמנון מתקופת השרות הצבאי ולבקשתו הוספתי גם את חתימתי. אני ממליץ שלא ישגו כפי שאנו שגינו וינהלו את המאבק מהפן הנוסטלגי אלא ימקדו בחלופה הולמת.

 6. סמי הגיב:

  גועל נפש של בלוג מסתמן כאן וכנל לגבי אתר המכתש.
  אירוע חברתי ומגבש ומכונן דרך שונה בנוף הביצה הישראלית ואין סקירה קצרה על האש בפרק לאומי,
  כנראה שאם אין אש בכתבה אז אין עינין או שצריך לשלם לעינין והמבין יבין.

 7. .פופאי נקמת המכתש 2012 הגיב:

  זה לצערי לא יעזור המדינה שלנו מסריחה ומושחתת
  המכתש בגבעתיים היה מפורסם הרבה יותר מהמגרש במחנה יהודה
  היו הפגנות מול העיריה היו הפגנות מול אלוביץ היו הפגנות מול ההסתדרות
  וכלום לא עזר כי איפה שיש כסף מושחת שם תמצאו את בעלי ההון המסריחים
  והפולטיקקים חארות עוזרים לטינופות להרוס ולהרוס
  כי כשבית חדש עולה בממוצע 2 מיליון שח אף אחד לא יעצור את הנבלות הסרוחות
  שקיימות במדינת היהודים המטונפת והמסריחה
  לצערי אין סיכוי חבל על האנרגיות כי מה שאנחנו עברנו ולא עזר כלום לא יעזור גם שם

  • המכתש ז"ל הגיב:

   במחנה יהודה יש סיכוי שכן ראש העירייה הוא בעד המגרש ולא נגד.
   לראש עירייה יש מספיק דרכים לשנות מציאות נדל"נית.
   אסור להתייאש שכן הצדק, לעיתים, מנצח.

 8. חיים בלה לה לנד הגיב:

 9. בהצלחה למחנה הגיב:

  בושה של מדינה

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בתמונה זיהיתי את בנבנישתי מוסלי ששון ויניאק מי זה מיספר 4?תיק זל?

 11. אחד העם פ"ת הגיב:

  מגרש ישן עם הרבה נוסטלגיה .יש חלופות מעבר לצומת סירקין .יותר נוח לשחק במחנה יהודה קרוב לבתים של הילדים אך השאלה אם זו סיבה מספיק טובה לא למכור לנדלניסטים. ישנו הרבה הבדל מסיפור המכתש שלא דומה בכלל לענין מחנה יהודה.מכיר את שני הנושאים מאוד מקרוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s