ערב של חתיכת היסטוריה

מסיבת יום-הולדת 50 לשחקן העבר בנצי דרילינגס הפכה לערב של חיים שכאלה להפועל ר"ג * שמות גדולים וגם כאלה שנשכחו הורידו 35 שנה באירוע הנדיר

אגדות עבר במסיבה של בנצי. מימין: השוער יהודה פילוסוף, החלוץ שייע פייגנבוים, חתן השמחה בנצי דרילינגס והבלם אברהם לב

אגדות עבר במסיבה של בנצי. מימין: השוער יהודה פילוסוף, החלוץ שייע פייגנבוים, חתן השמחה בנצי דרילינגס והבלם אברהם לב

באחד משיאי הערב הזה חזר אברהם לב אל המשחק הטראומתי ההוא במחזור האחרון מול מכבי יפו ב-1970 בבלומפילד, בו הפסידה ר"ג 1:0 והחמיצה עלייה לליגה הראשונה. לבלם הג'ינג'י ולשוער ציון דגמי מייחסים את הטעות הקריטית שהביאה לשער ההפסד. אוהדים שהתקשו להתאושש סיפרו במשך שנים שלב מכר את הקבוצה. הוא מצידו הכחיש – והשבוע ביום ראשון בלילה מול כ-100 שחקני עבר ומוזמנים, הבלם המיתולוגי סגר עניין: "אני רוצה להתנצל על הגול ההוא מול יפו, אמנם בניתי מזה פנטהאוז, אבל עד היום זה רודף אותי".

יותר משזו היתה מסיבת יום הולדת 50 שאירגן לעצמו שחקן העבר בנצי דריליניגס, זה היה מפגש מחזור נדיר. לפאב "המסבאה" בנמל ת"א טפטפו שחקני שנתון 1962 ומטה, כלומר בני 65-50. דרילינגס, ד"ר בן דרילינגס בשבילכם, המתגורר כבר 30 שנה בארה"ב ועוסק שם בכירופרקטיקה ובכל מיני עסקים, קופץ מדי פעם לארץ ולא מחמיץ הזדמנויות להיפגש עם חבריו לקבוצה. הפעם הוא אירגן לעצמו משהו גדול לכבוד יום הולדתו, וביחד עם ירון בר-לב הצליח להגיע למספר גדול של שחקני עבר בתוספת קומץ אוהדים.

באחד משיאי הערב נרשם הצילום המשותף העליון. שייע פייגנבוים זכה מיד לבלת פנים נלהבת מחבריו הוותיקים השוער יהודה פילוסוף ולב. השלישייה הזו רשמה עלייה בשנת 1982. לב סיפר שאורי קרני הציע לו לחזור. במידה מסוימת זו היתה החזרת חוב על ההפסד ליפו. לב: "אמרו לי תבוא, אמרתי עם מי אני אשחק? עם טופלה? אבי כהן? בנצי? מי אלה בכלל? כולה ילדים בני 18, עם אלה נעלה ליגה?". לב סיפר שהיתנה את חזרתו לקבוצת נעוריו בהחתמתו של שייע פייגנבוים. קרני אמר לו איך תביא את שייע? לב ענה תסמוך עלי. הוא נסע לפגוש את החלוץ האגדי, שסיים עונה בהפועל ירושלים. שייע אמר ללב: מה פתאום שאני אבוא להפועל ר"ג? לב שהכיר את נפשו של שייע אמר לו: "במכתש אם אתה נותן גול – האוהדים לוקחים אותך על הכתפיים עד הבית". זה עבד.

כשהבלם רוני לוריא, אחד משלישיית הרכש הבלתי נשכחת ביחד עם קלדרון וסורינוב, בירך את דרילינגס, הוא ניסה להזכיר לשייע איזו חוויה מימק"א: "אתה זוכר את הגול ששמת מחצי מגרש?". שייע, בצניעות אופיינית, השיב: "היו לי 20 כאלה, לאיזה מהם אתה מתכוון?".

לדרילינגס, קיצוני שמאלי, ניבאו עתיד ענק. אמרו שיהיה השחקן הכי גדול שצמח במכתש. ביום חמישי בהיר אחד, כשהיה בקושי בן 16, העלה אותו מאמן הנוער ברוך שמואל (שמוקי) מהנערים לקבוצת הנוער. בשבת דרילינגס כבר פתח בהרכב. הייתי אז (כותב שורות אלה) האפסנאי של קבוצת הנוער. מוקדם בבוקר ראיתי בטופס המשחק שבנצי פותח. כשהוא הגיע לחדר ההלבשה ניגשתי לילד הרזה והמפוחד מעט וגיליתי לו בלחש את מה שישמע עוד מעט מהמאמן. בנצי לא האמין, נשבעתי לו שזה נכון. הוא חיבק אותי ואמר: "לא אשכח לך את זה כל החיים". הוא בטח הספיק לשכוח, אבל שנים רבות אחרי זה הסתובבתי בתחושה שאני הייתי זה שגילה אותו ועשה ממנו שחקן.

הבלם צורי אוזן עם מאמן הנוער האגדי ברוך (שמוקי) שמואל

הבלם צורי אוזן עם מאמן הנוער האגדי ברוך (שמוקי) שמואל

הכישרון הענק הצטיין בנוער. הוא היה פורץ משמאל, טופלה מימין, והחלוצים ששיחקו איתם זכו לחיים קלים. שחקן אינטליגנטי, מהיר ומדויק, שבהמשך הוסב לעמדת המגן. הוריו, שציפו ממנו לגדולות וקצת התאכזבו שבחר בכדורגל, הקפידו שלא יזניח את לימודיו ושיביא תעודות עם ציונים גבוהים. הוא עמד בזה בלי בעיה. אחרי שחרורו מהצבא פנה ליו"ר אורי קרני וביקש חוזה לשלוש שנים. דרילינגס חיפש את דרכו בחיים. הוא רצה להיות שחקן בהפועל ר"ג, אבל לקרני היו תוכניות אחרות מה לעשות עם הכסף. "תבוא בעוד שבועיים", אמר לשחקן והחל לדחות אותו בלך ושוב. בסוף לבנצי נמאס והוא המריא לארה"ב.

הוא למד רפואה בקולג' ביחד עם עוד שניים מחבריו לקבוצה, החלוץ גדי צווינגל, שגם הוא הפך לד"ר (כירופרקט), ודרורי ריימונד (שלמד פיזיולוגיה). שלושתם שיחקו כדורגל במדי המכללה. צווינגל, שעוד הספיק לשחק בבוגרים לצידו של הסקורר שאול חייק, היה אחד השחקנים המהירים ביותר שגדלו במכתש ואף שיחק בנבחרות הצעירות.

למרות השנים שעברו, דרילינגס הנוסטלגי לא שכח מאיפה בא. בכל ביקור בארץ הוא מקפיד לצלצל ולהיפגש עם חברים. לפני שנתיים אף הגיע למשחק המיוחד ביום שישי שאורגן בימיו האחרונים של המכתש, שם שיחזר שער שכבש מול קרית שמונה בדקה ה-88 מ-30 מ'.

אשתו של דרילינגס סיפרה על האבנים מהמכתש שבעלה הביא הביתה (בנצי: משטרת הגבולות בארה"ב שגילתה במזוודה שלי אבן גדולה במיוחד, היתה בטוחה שאני מבריח חשיש וחקרה אותי ארוכות). ירון בר-לב הפתיע אותו באירוע והעניק לו את הכסא עם שמו שאותו חילץ מההריסות.

בערב המיוחד הזה התקבצו שחקני עבר, שחלק מהם לא התראו 30 שנה ויותר. הגיע גם עודד שולר, הקיבוצניק הנחמד מגבעת חיים (כיום בישוב כרכום בצפון). הזמן כמו חזר לימים שבהם המכתש היה הבית ושימש מבוקר עד לילה את קבוצות הנוער והבוגרים. בימינו אלה שבהם הפועל ר"ג נותרה ללא בית, שמצבה בליגת העל רופף מאוד ושעתידה מאוד לא ברור, זה היה אירוע מחזק במיוחד שבא להזכיר את קיומו של מועדון כדורגל עם מסורת, עם מחלקת ילדים ונוער, ועם בוגרים מזדקנים – שלמרות שלחלק מהם לקח כמה רגעים לזהות מי הוא מי – הם לא שכחו את העבר והתקשו להיפרד זה מזה.

להלן ההרכב שהופיע במסיבה.

שוערים: יהודה פילוסוף, אלי ג'רבי, צ'וצ'ו לרנר, אבי עסיס.

הגנה: אריק רוטמן, אשכול שמסי, אברהם לב, אריק גילרוביץ', צורי אוזן, בני כהנר, דני זיידמן, רוני זיידמן, מוטי בייטנר, רוני לוריא, רוני מילר, רוני נכטיילר, יגאל כוכבי, בנצי דרילינגס.

קישור: אבי כהן, אבי ברשצקי, עודד שולר, עומר אוסובסקי, רביב ספיר, עינב חזנולד.

התקפה: גדי צווינגל, דורון מזר, שייע פייגנבוים, משה הוברמן, ישראל אולחה.

מאמן: ברוך שמואל.

הנהלה: קובי שוחט (היה גם שחקן), רוני אבירי.

אפסנאות: פוני אשכנזי.

אוהדים: יונתן הולצדורף, אבי ליס, אבישי, אברום, סומך, זאב פשכצקי, ג'קי אשכנזי, ירון בר-לב.

יציע העיתונות: מאיר ריפמן.

מלכי הפלאפל. האחים הבלמים דני (מימין) ורוני זיידמן (האיש שחיבר את המושג אורדון)

מלכי הפלאפל. האחים הבלמים דני (מימין) ורוני זיידמן (האיש שחיבר את המושג אורדון)

מפגש של בלמים. בני כהנר (מימין) עם רוני לוריא

מפגש של בלמים. בני כהנר (מימין) עם רוני לוריא

הבלם אריק רוטמן (מימין) עם החלוץ ד"ר גדי צווינגל

הבלם אריק רוטמן (מימין) עם החלוץ ד"ר גדי צווינגל

השוער יהודה פילוסוף (מימין) עם המגן הקיבוצניק עודד שולר

השוער יהודה פילוסוף (מימין) עם המגן הקיבוצניק עודד שולר

מכוכבי האליפות של קבוצת הנוער 1976 - אבי כהן (מימין) ומשה הוברמן

מכוכבי האליפות של קבוצת הנוער 1976 – אבי כהן (מימין) ומשה הוברמן

השוער אבי עסיס

השוער אבי עסיס

קיצוני הסופה ישראל אולחה ומה שנשאר מהשיער הבלונדי הארוך

קיצוני הסופה ישראל אולחה ומה שנשאר מהשיער הבלונדי הארוך

הבלם הפטיש אריק גילרוביץ' עם המגן אשכול שמסי

הבלם הפטיש אריק גילרוביץ' עם המגן אשכול שמסי

גרבי

בנצי דרילינגס עם השוער הקריזיונר אלי ג'רבי

הקיצוני השמאלי והזמר דורון מזר (מימין) עם המגן השמאלי רוני נכטיילר

הקיצוני השמאלי והזמר דורון מזר (מימין) עם המגן השמאלי רוני נכטיילר

ריפמן

כתב הפועל ר"ג במעריב מאיר ריפמן (מימין, כיום סוכן שחקנים) עם יובל בראון, השותף של הבלם בני כהנר במכון כושר בארלוזורוב בר"ג

מראה כללי של האירוע בפאב המסבאה

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על ערב של חתיכת היסטוריה

 1. מיקי ר. הגיב:

  שלמה, תודה על הבאת הסיקור.

  אם היה עכשיו יומולדת 50 אז בנצי נולד ב-1963. לפיכך ב-1976 הוא היה בן 13 בסך הכל. או שהוא נולד ב-1960 ומסיבת היובל פשוט נערכה באיחור.
  ?

  האם הוזמנו אנשים מהקבוצה הנוכחית? החל מהבעלים משפ' ארקין, דרך אנשי הצוות השונים ועד השחקנים? הזדמנות פז בנסיון להמשך בניית מסורת והעברת הנס.

  האם אברם לב רשמי הודה או שרק ניסה לסתום פיות?

 2. kobi הגיב:

  יפה, מבורך, מרגש.
  מן הראוי לראות אותם גם היום מלווים את הקבוצה כאוהדים גם ביציע .
  צריך לנצל את המומנטום ולהכניס נציג כמו לוריא ( שחקן נשמה , אלוף הגליצים והשחיין הכי טוב בשלוליות המכתש) לחדר ההלבשה להחדיר קצת " ציונות " לשחקנים.אפשר כל שבוע שחקן אחר , ויש לנו כמה נשמות טהורות .

 3. פוטנציאל ענק למועדון הזה וחבל שהוא לא ממומש. ערב נוסטאלגי נדיר והרגע הכי קשה זה היה שכולם התחילו ללכת הבייתה. לא רציתי שזה ייגמר…

 4. עינב חזנולד הגיב:

  ערב מרגש ביותר.כל ההסטוריה המפוארת במפגש אחד. הפועל רמת גן מועדון מפואר אשר ראוי למקום של כבוד
  בכדורגל הישראלי.

  • דודי הגיב:

   אם אנחנו מועדון כל כך מפואר, עם היסטוריה, עם קהל (בכמות מכובדת) ואפילו עם דור חדש של ילדים שמגיעים ומעודדים (האורדונס קומנדו) איך אנחנו לא מסוגלים להיות לפחות קבוצה כמו סכנין, בני יהודה ואפילו מכבי פ"ת שמשחקות כל כך הרבה שנים ברצף בליגת העל ?
   אפילו עד שזכינו שיש לנו בעלים כמו ארקין, שהשבוע פורסם שההון של המשפחה הגיע ללמעלה ממיליארד דולר ע"פ מגזין הפורבס (שיהיה להם לבריאות וכל הכבוד למורי) עם בן משפחה כמו ניר, אחד האוהדים השרופים של הקבוצה , עדיין אנחנו לא יודעים אם נישאר בליגה השנה ואם בכלל תהיה קבוצה מכובדת בעונה הבאה.
   מה כל כך דפוק אצלינו ?

 5. חיים גרינפלד הגיב:

  לדעתי אריה פלוסמן פרש מכדורגל אחרי הגול המדהים הזה והלך להטביע את יגונו בהשכרת קייאקים בירדן.

 6. גם אני הייתי הגיב:

  ערב מדהים ומרגש. האוכל היה רע אבל הבירה זרמה חופשי והאוירה היתה זהב.
  תודה לבנצי על היוזמה.
  שכחת לכתוב שהעלו על הטלפון את אברהים חורי ,סיפרו שהכרטיס שלו שוחרר רק אחרי שצהל הפציץ מטרות בלבנון.
  הזוי.
  מי הבן 50 הבא בתור שיעשה עוד מסיבה כזו? אני כבר עברתי את הגיל.

 7. אורדון משנת 1989 הגיב:

  חבל שההנהלה עצמה של הקבוצה לא יוזמת ארועים כאלה בהשתתפות האוהדים, זה היה יכול לקרב את האוהדים חזרה לקבוצה. כנראה שלארקין לא איכפת ולא מענין אותו יותר. הוא רק רוצה לגמור את העונה ולהסתלק הביתה כמה שיותר מהר.

 8. נשלח מגבעתיים הגיב:

  ערב יפה, חבל שרק למספר מצוצמם של אנשים. יכלו לקחת אולם ולמכור כרטיסים לאוהדים. הרבה היו רוצים להגיע ולהתחכך ולשמוע.

  • ל-19:09 הגיב:

   כמו שכולנו מכירים את האורדונים, נניח שהיו מבקשים 25 ש' מכל אחד דמי השתתפות, היו מגיעים רק כדי להפגין נגד זה ובפנים כולם היו מבקשים דיאט קולה אחד לכל הערב, רצוי עם פרוסת לימון.
   וברצינות, היה אירוע פרטי ולא נשף ירידה.
   רוצה להתחכך ולשמוע? תגיע ליציע או לפרקט.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ערב בלתי נשכח מרגש של פעם בחיים חבל שנגמר
  אברהם שייע אבי כהן טופלה בנצי עליה היסטורית לליגת על
  מחכה שבנצי יהיה בן 60

 10. רוני קלדרון הגיב:

  כל הכבוד לבנצי דרילינגס
  אחלה ערב
  חבל שהייתי חייב להישאר עם בגדי החרד,
  אבל נהניתי מהצד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s