חומר של אלופים

נועם כהן ומייקל סיטון נכנסו לנעליים של משה פרל וצביקה היימן * 2:3 דרמטי על ראשל"צ באיצטדיון ר"ג, 75:77 גדול על עירוני ר"ג בזיסמן * בלוג המכתש בגבעתיים ז"ל חזר בגיחה נדירה למשחק חוויה, בערב שבו האורדונים רקדו על שתי חתונות 

חומר של אלופים

זכו באליפות ב-1964 במכתש, וקיבלו את הכבוד לעלות ביחד עם הקבוצה הנוכחית למשחק ליגה. מימין: פרל, זנדר והיימן (דאגנו להעלים את שם הקבוצה בצהוב-שחור שצצה בצורה לא לעניין משמאל למעלה)

שלום רב, חזרתי אלייך הפועל רמת-גן-גבעתיים אחרי קרוב לשלוש שנים של התנתקות מוחלטת, כולל סגירת הבלוג הזה. היה שווה. 0:2 לראשון-לציון במחצית, 2:3 לר"ג בסיום – ואפילו ללא הקומנדו שנטשו במחצית ונסעו לעודד את הכדורסל בדרבי מול עירוני, מה שגרר ויכוחים רבים – אם נהגו בסדר או שערקו בצורה לא מכובדת. ניגע בזה בהמשך..

בשנתיים וחצי האחרונות דמם הבלוג, והפעמיים היחידות שבהן עלה היו רק במקרי מוות – בנבנישתי התותח מדור האליפות ומיקי האוהד.

ישבו לי על הווריד וביקשו שאחזור. סירבתי שוב ושוב. לא יכולתי. אובדן המכתש היה נקודת שבר. יש אוהדים שהולכים אחרי הקבוצה באש ובמים, יש אוהדי הצלחות ויש אוהדי מגרשים. אחרי שהמכתש נהרס עוד הצלחתי לאסוף את עצמי ולהגיע למשחקים בווינטר ובאיצטדיון, אבל זה לא היה זה. עלבון מחיקת המגרש המיתולוגי על-ידי קומבינת ההון-שלטון של עיריית גבעתיים, ההסתדרות ועוד מאכערים שבחשו בצלחת הכסף, היה קשה מדי. עד שיום אחד האוהד השרוף קרס לתוך עצמו וחדל.

שקעתי בחקר קרבות ממלחמת ששת הימים, ופתחתי בלוג בנושא הזה. את מבצר המכתש החליף מבצר תל פאחר. פרטים נוספים אצל אדום עתיק. יחד צעדנו בשנים האחרונות בכמה מוצבים סורים נטושים ברמת הגולן, שהכניסה אליהם היא דרך שדות מוקשים [דוגמה – ראו כאן]. זה היה תחליף מנחם.

עינב. דבר אחד העיק עליי בהתנתקות מהקבוצה: שזה קרה דווקא במשמרת של עינב חזנוולד כיו"ר המועדון.

כבר היו כאן יו"רים שהיו אוהדים שרופים של הקבוצה, אבל עינב שונה מהם. רומנטיקן של כדורגל, לא מחפש תהילה, בעל להט פנימי עמוק. למדתי להכירו בתקופת ההפגנות למען המכתש, כמה טרח ועמל בארגון העניינים וכמה שנתן מעצמו. אין הרבה כמוהו שדם המכתש זורם בעורקיו ועדיין חי את העניין.

עינב הוא יו"ר שהפועל ר"ג רק יכלה לאחל לעצמה, וזכתה בו. הקשר הדפנסיבי המסור מסוף שנות ה-80 ייתן מעצמו בכל רגע שהוא מנהל את המועדון. אם זה בקשיים תקציביים, אם זה במשבר מקצועי, ואם זה כשעבריינים התדפקו על ביתו כשניסה להשתחרר מכבלי וינטר-עמידר המעיקים. בסופו של דבר, הנחישות שלו ניצחה.

הימים האחרונים במכתש. עינב (מאחור באדום) עם כמה אורדונים

שנת 2011, המכתש בימיו האחרונים. עינב (מאחור באדום) עם כמה אורדונים

המכתשיקמה. בקיץ האחרון הגיע אליי יום אחד יורם איתן ובאיומי אקדח מפלסטיק הכריח אותי לנסוע איתו לבית החדש של הקבוצה במגרש השיקמה. הגעתי למגרש שחומותיו צבועים אדום-לבן ובכניסה הראשית הכתובת "אצטדיון הפועל ר"ג". הקירות היו עמוסים בצילומי משחקים ורגעים, ששידרו אווירה של מכתש.

עינב ערך לי סיור בין חדרים ומסדרונות והציג את החזון שלו. בדרך חלפנו על פני עומר בוקסה ואלדר שפלר. בחדרו של היו"ר התקבצו אריק בורוכוביץ', צביקה שחר ויענקל'ה ורד. לרגע היה אפשר לחשוב שאנחנו במגרש ברחוב בורוכוב בגבעתיים. כמעט שעלינו לקומה השנייה, משם יכולנו להשקיף על כר הדשא המטופח ועל היציע שמאחורי השער ומעליו בי"ס בורוכוב. כמה יתושים שהסתננו מהחלון הזכירו שאנחנו 50 מטר מהספארי.

לסיום ביקור המוטיבציה הזה ביקש יורם איתן שנשחזר את הכתובת "אש במכתש" שצוירה ב-2007 באמנות אורדונית עקומה על קיר הבטון האימתני שמתחת לבית שימוש. אותה כתובת שהעניקה לקובי חסן את ההשראה לשער הניצחון הבלתי נשכח ברבע גמר הגביע מול מכבי חיפה. יענקל'ה ורד ואני ציירנו אותה בזמנו כשאופק לסקי בן ה-11 (בערך) משקיף מאחור. ניסיון לשחזר את כתובת הגראפיטי הזו בהשיקמה נכשל בעודו באיבו. הידיים היו חלודה, והספריי כחול.

אש במכתש - מצא את ההבדלים. גרסת 2007 מול 2016

אש במכתש – מצא את ההבדלים. גרסת 2007 מול 2016

עזבתי את המכתשיקמה עם הבטחות לנסות לחזור עם תחילת העונה, אבל הניצוץ לא חזר.

בחזרה לאיצטדיון. בערב שמחת תורה, יום לפני משחק הליגה מול ראשון לציון [24.10.2016], עינב שלח הודעה: "דור האליפות 1964 מגיע ויעלה עם הקבוצה הנוכחית. ערב מרגש ונוסטלגי. אתה מוזמן אישית, אפילו איעלב אם לא תבוא".

הדבר האחרון שאתה רוצה זה להעליב את יו"ר הפועל ר"ג, שירק דם במלחמה על חומות המכתש.

שעתיים לפני המשחק הגיע ירון בר-לב ואסף אותי. גם הוא מאלה שהתרחקו מהקבוצה, על אף קרבתו הגדולה לעינב. אבל את קבוצת הוותיקים, השיגעון האישי שלו, הוא ממשיך לנהל. וכשמזמינים את שחקני דור האליפות, אין כמוהו בלארגן את החבר'ה. חבל שראובן כהן בן ה-79 הבריז ברגע האחרון בגלל מחלת אשתו, אבל היו שם היימן, זנדר, פרל, יניאק, קרוביהם של נחמיאס ובנבנישתי ועוד. הרוח מפעם שרתה מעל איצטדיון ר"ג.

סיכמתי עם ירון בר-לב שהולכים בדקה ה-89, אבל רק אידיוט היה יכול לעזוב כשר"ג היתה במומנטום חזק ומנשה משיח האדיב הוסיף שש דקות. ר"ג היתה בפיגור 2:1 וכל מה שקיווינו היה לחלץ נקודה. אלא שבשש הדקות האלה היא כבשה פעמיים וניצחה 2:3. אצל שחקני דור האליפות גלגלי הזיכרון עבדו שעות נוספות כדי להיזכר מתי זה קרה אצלם. ובכן, בעונת האליפות הם הפכו במכתש פיגור 2:0 מול הפועל חיפה לניצחון 2:3 משלושער של נחמיאס. ההתחככות באלופים היתה מדבקת.

כרטיס למזכרת. גזור ושמור

כרטיס למזכרת. גזור ושמור

כמה הערות:

1 עמדתי 12 דקות בתור לקנות כרטיס (היו אחרים שעמדו יותר) רק בגלל שקופה אחת בלבד היתה פתוחה. בשער 3 היתה רק כניסה אחת לכל האוהדים – השתהות של עוד כמה דקות. תנאי פתיחה שאינם מכבדים את אלה שטרחו והגיעו. מספיק להתייחס לאוהדים כאל עדר בקר.

2 העובדה שדרבי הכדורסל של ר"ג נקבע לשעה 21:00, גרמה לקומנדו לעזוב במחצית את איצטדיון ר"ג, דבר שגרר ביקורות של יתר האוהדים. שני הצדדים צודקים. אני נוטה יותר לעמדת הקומנדו, שלא רצו להשאיר את הכדורסל לבד בדקות הפתיחה. זו היתה הפגנת נוכחות שלהם נגד המימסד העירוני, שמקפח בשנים האחרונות בצורה שערורייתית את הפועל ר"ג-גבעתיים, לעומת התמיכה בעירוני ר"ג. את מקום הקומנדו מילא בהצלחה אמיר זליכה. בדקות שבהן האורדונים החלו לנמנם הוא דאג לעורר אותם למפגן של עידוד.

שמחת תורה בזיסמן. יום שני הגדול

שמחת תורה בזיסמן. יום שני הגדול

3 הפועל ר"ג של העונה נראית עם אנרגיות טובות, עם כמה כשרונות ועם משחק יפה וסבלני. גם כשפיגרה בשני שערים התחושה היתה שזה לא נגמר. ר"ג שלטה בכ-70 אחוז מהזמן והגיעה למצבים. ברשצקי הלך קצת לאיבוד באגף, אבל כל נגיעה בכדור, כל דריבל, זה קלאסה. בקרוב הוא יעקוף את אבא שלו בסיבוב. מייקל סיטון הוא גולר בחסד, המשך לשושלת מפוארת שתחילתה בדאטורו והמשכה במנגה. אבל המצטיין שלי במשחק הוא נועם כהן.

4 יפה היה לראות שהמאמן ליאור זאדה לא איבד עשתונות בפיגור 2:0, לא צעק, לא השתולל, לא השתגע. ביצע חילוף מוקדם, ייצב והרגיע את המערכת, והיא החזירה לו בריבית. הוא חתום על ניצחון שיזכרו כאן שנים רבות.

הפועל ר"ג חוגגת ניצחון בדקה ה-95. רגעים ששווה לזכור

הפועל ר"ג חוגגת ניצחון בדקה ה-95. רגעים ששווה לזכור

5 חימם את הלב לפגוש באוהדים שהם חברים ותיקים, מהם שותפים לנסיעות חוץ במגרשים נידחים (אדום עתיק, גיורא אבן טוב, אדיר ברונשטיין, יענקל'ה ליבמן ועוד).

בלוג המכתש בגבעתיים ז"ל התעורר לרגע מקברו, אבל לא בטוח שתחיית המתים תימשך. צריך לתת לזמן לעשות את שלו, או שלא.

—————————————————————————— 

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

30 תגובות על חומר של אלופים

 1. אורדון אורדון הגיב:

  שיט כמעט שכחתי איך רושמים כאן תגובה, שלמה כל הכבוד שחזרת מקווה שתמשיך להגיע
  זכינו לערב נדיר שאני מקוה שהוא לא חד פעמי
  מקוה שבחודש מאי נחגוג עליה לליגת על
  אם כך יהיה נזכור את המשחק מהערב כנקודת מפנה אדירה
  כל הכבוד לליאור זדה ולשחקנים שלא נשברו ונתנו ערב בלתי נישכח !!

 2. יהורם איתן הגיב:

  ברוך השם שלמה שחזרת בשמחת תורתנו לערב מדהים שאני בטוח שהרגשת את העיקר
  רוח המועדון
  זו תקופה מיוחדת שלא זכינו לה עונות רבות וחזרתך הסופית תסמן לנו שרבים אחרים יחזרו כמוך.
  שום פייסבוק או וואטס אפ לא יגרע ממאות אורדונים לקרוא בשקיקה את הפוסטים שלך.

 3. לזכור ולא לשכוח 24 באוקטובר 2016 הגיב:

  האדרנלין עדיין מכה וקשה לישון. מי יודע אם נתעורר בבוקר לעבודה.
  דבר אחד בטוח החיוך לא ימחק כל כך מהר.
  תודה לך הפועל רמת גן.

 4. רחלפרץ הגיב:

  עדיין יש לך את זה.

 5. ירון בר לב הגיב:

  איזה כיף לקרוא עם הקפה של הבוקר. התגעגעתי !

 6. אדום ותיק הגיב:

  1) קופה אחת זה ביזיון , עברתי שם עם האוטו והיה תור עד הכביש . איפה צוקר שצריך אותו?
  2) עינב זה זהב
  3) קבוצה בת זונה

 7. גיורא אבן טוב הגיב:

  היי שלמה זמן רב שאלנו דרשנו בשלומך ומעשיך. לצערי כל מי שנשאל הגיב באותה צורה ."עזוב את שלמה הוא לא יחזור". והנה לשמחתנו הגעת ובטוח גם נהנת מהאוירה ומשמחת חבריך על פשישתם איתך.אני מקווה שזאת התחלה חדשה ונשמח מאד עח המשכיות. ברוכים הבאים. מקווים מאד לראותך ביננו גם בבית וגם בנסיעות חוץ.אני בטוח שאני כותב בשמם של רבים. באהבה גדולה גיורא

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  נהנינו מחזרתך. מקווים שלא חד פעמית
  ואני מסכים שנועם 8 כהן בשקט בשקט הוא השחקן הכי יציב בקבוצה.
  דבר ראשון אני מחפש אותו ברשימת השחקנים

 9. לירן ד. הגיב:

  התגעגענו שלמה. בטוח הניצוץ חזר קצת אתמול, יש אחלה תלכיד, הסרטנים נוקו מהמערכת והגיע הזמן לשוב למגרש, המכתש כבר לא איתנו לצערנו אבל רוח המועדון במיוחד העונה שווה קאמבק..

 10. אבי הגיב:

  חשוב לראות ביציע אוהדים ותיקים ומזוהים כמו שלמה וירון שיגרמו לאורדונים אחרים לחזור שוב. אני קורא לשלמה להמשיך להגיע למשחקים ולחדש את הבלוג שהיה מוקד לכתבות וראיונות ותגובות מעניינות של אוהדים.
  השנה יש קבוצה טובה שתרוץ חזק עד הסוף, ההנהלה עושה עבודה מצוינת כולל מחלקת הנוער שאני מאמין שקבוצת הנוער תחזור השנה לליגת העל, בקיצור שווה לבוא ולהתרגש מחדש. את המכתש לא נשכח אבל העיניים עכשיו אל העתיד. אין סיבה שלא נעלה ליגה ונצליח. אם רעננה ועכו מחזיקות מעמד כמה שנים טובות אין סיבה שגם אנחנו לא. אחרי מה שראיתי אתמול אני אופטימי מתמיד .

 11. פופאי נקמת המכתש 2016 !! הגיב:

  ברוך הבא הבלוג היה חסר
  הריסת המכתש זה כמו סכין בתוך הלב !!
  צריך להילחם שלהפועל רמת גן יהיה מתחם "ארנה" מגרש כדורגל וכדורסל

 12. על אלדר הגיב:

  פעם היו יורדים על אלדר פשיחצקי שבגלל אבא שלו יכניסו בחוזה שלו שהוא חייב לשחק וכל מאמן יצטרך להתיישר לפי זה. למרות שאלדר היה אתמול קצת אשם בגול השני הוא שוער מצוין עם אינסטינקטים של חיה, הוא עדיף על איתי ארקין שגם עליו ריכלו בזכות מי הוא משחק והצהירו שהוא יגיע לנבחרת והיום הוא יושב בבית. אלדר סומכים עליך שתביא נקודות.

 13. אבי ליס הגיב:

  שלמה היקר
  מה שחשוב כרגע היא הרוח שמנשבת ברחבי המועדון התלכיד של צעירים וותיקים האנרגיות הטובות והלהט והתשוקה שחזרה לכולנו . יש לנו קבוצה מיוחדת עם הנהלה מדהימה שלא הייתה כזאת בכל שנות קיומינו.
  נכון אין את בית המקדש אבל האמונה קיימת ונוכל לעשות זאת להאבק ולהראות שאנחנו יכולים לשנות !!
  אנחנו ווינרים ורצי מרתון ובסוף הטובים מנצחים!!
  המשך כך קורא את כל הבלוגים הנפלאים שלך !!
  ברוך שובך אורדון !!

 14. יורם פומרנץ הגיב:

  שלמה מן כתיבה של אלופים,
  תן לנו עוד ועוד מהכישרון שלך.

 15. מנשה לוי הגיב:

  שלמה,
  כמה שהיית חסר…כייף לקרוא את הפוסטים ועוד יותר כייף יהיה לראות אותך חוזר למגרשים.
  אחרי ניקוי האורוות שנעשה בכדורגל והתקומה של הכדורסל, נוכחותך במשחקים חשובה מאוד כרוח גבית להתנהלות החדשה שנושבת בכדורגל ובכדורסל.
  נשמח לראותך שוב במשחקים.

 16. אורדון לא מופתע הגיב:

  כמה טוב שבאת הביתה…

 17. חיים גרינפלד הגיב:

  הפועל רמת גן – המכתש – שלמה מן.
  השילוש הקדוש.
  חזרתך לצמיתות תחזיר גם אותי, ועוד רבים כמוני.
  פוסט מדהים.

 18. שלום שלמה .
  מקווה שתמשיך להעשיר אותנו בידיעותיך והכתבות שהיו חסרות לכל אוהדי הפועל רמת-גן (בפרט הוותיקים).
  הערה קטנה לכתבתך בנושא הכבוד שהעניקה האגודה (בפרט ירון בר לב) , ציינת בשחקני העבר שנכחו גם את שמו של נחמיאס לצערי (לידיעתך ) שמואל נחמיאס ז"ל(גיסי) נפטר ב- 2.5.2013 והיה לי הכבוד לייצג את המשפחה בטקס כמו גם בתו של בנבנישתי.

 19. גילי ברלב הגיב:

  כרגיל, כתוב מעניין ומהודק

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שלמה שלום
  שמחתי לקרוא שמחתי שחזרתה יש קבוצה טובה שרק תמשיך להנות רק מי שגדל על המכתש מבין את מה שהירגשתה בשנים האחרונות כל הכבוד להנהלה ליושב ראש למאמן ולאנשי הצוות

 21. צביקה שחר הגיב:

  שלמה אתה חסר
  הרוח של הפועל רמת גן שפועמת בך חסרה לנו,
  אתה אורדון בלב ובנשמה ומחכה שתמשיך להגיע כל משחק.

 22. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שלמה תבורך על החזרה. תתמיד ותסחף איתך אורדונים ותיקים וכל מיני סלב'ס שנטשו בדרך מכל מיני סיבות. העונה יש מועדון וקבוצה שמזמן לא הייתה לנו וזו סיבה מרגשת לראות שוב 2000 אורדונים בכל משחק בית ו-500 בכל משחק חוץ. כיף גדול.

 23. רפולי הגיב:

  עם כל הכבוד להסטוריה של קרבות תל-פאחר (איך הגעת לשם?…),הבלוג הזה אכן היה חסר,יחד עם כשרון הכתיבה המיוחד,הוותק הידע והנסיון הרב שצברת ב"הפקולטה למדעי המכתש", שנמשכת כבר מזה כ-45 שנים…!
  בחזרת הבלוג להבלחה חד-פעמית, לא אירע שום אסון בינלאומי חמור. אתה מקבל פה שלל תגובות, מה שלא קורה משום מה באתר הרשמי. בקיצור,מידי פעם תעלה כתבה מעניינת,ונראה לי שאני מריח עוד משהו בקרוב מאוד.
  הצילום העליון של שלישיית-פז"ה מצויינת וחדה!
  ואשר לעיתוי התמוה של מפגש משחקי הכדורגל והכדורסל יחד באותו זמן תמוה והזוי! – ההפסד של כל הצדדים וחבל.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   שלמה מן הכתיבה שלך על
   הפועל רמת גן היא, יצירת מופת, עדיין זכורה לי העטיפה
   של הקסטה שקנית ב5 שקלים
   שזרקת בכוונה. על רצפת טריבונת ווינטר, אתה משדרג את הקבוצה והיא משדרגת אותך, תמשיך.

 24. אריה, אוהד ותיק ושקט הגיב:

  באיזה עוד מועדון לאוהדים כל כך חשוב שאוהד כמו שלמה מן יחזור ליציע ? באיזו עוד קבוצה בארץ היה בכלל איכפת למישהוא שהאוהד הכי שקט ביציע יפגין נוכחות ?
  רק בהפועל רמת גן. נקודה.
  רק חזרה של הפועל רמת גן לליגת העל והתבססותה בה כמה שנים יכולה לגרום לכך שנזכה למגרש חדש משלנו. לא לנצח ישלוט בעיריית רמת גן ראש עיר כמו זינגר. ימיו ספורים ולא מן הנמנע שראש העיר הבא יבין את חשיבות בניית המכתש החדש להפועל רמת גן, מגרש צנוע בסגנון המגרש החדש בעכו. צריך לעשות הכל שנעלה ליגה וכל אוהד של הקבוצה חשוב ביציע.

 25. האורדון הכובש הגיב:

  שלמה, היית חסר במגרשים וגם הפוסטים שלך היו חסרים מאד! אני מאד מקווה שזה לא חד-פעמי.

  הריסת המכתש (ה׳ ייקום דמו) הוא כמו להיטייתם ולאבד את כל מה שיש לך!

 26. איזי שירצקי הגיב:

  אני מציע : בינואר – ברשצקי תמורת ברוסו.

  • תובל קין - אשקלון (הבל). הגיב:

   אני מציע כי בחלון ההעברות ניתן לכם את לינגאנה תמורת פשחצקי ועוד שחקן מילואים . ואם לא – אז החלפה בין פשחצקי ודודו גורש או החלפה בין פשחצקי ומרציאנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s