שימי ריגר

פרשן הכדורסל מספר איך הפך לאוהד שרוף של הפועל ר"ג * הוא מפרגן מאוד ליובל נעים וזורק לו כמה עצות * לא סובל את קובי חסן ולא מחזיק מדאטורו * וגם: למה רעדו הביצים לסטיב קפלן, מוסקוביץ' וגורן * ועל המכביזם הדורסני

יום אחד, לא זוכר מתי, צץ במכתש פרשן ה-NBA  של ערוץ הספורט (הו, מיי גוד), שתפס מקום של כבוד בשורה העליונה של יציע המיוחסים (איפה שיושבים הגרבוזים). ולא רק שם. הערותיו בעברית המאונגלזת שלו נשמעות ברמה גם במשחקי חוץ בלוד, בקרית-אתא, בעילוט, בהרצליה, ובעצם בכל מקום שר"ג משחקת. שימי ריגר היה בשנות השמונים מאמן האימפריה הפועל ר"ג בכדורסל, אבל לא ידעתי שהוא אוהד כזה שרוף של הקבוצה שמגיע לכל משחק. בכל מקרה, הוא כיום הסלב הידוע ביותר מבין המפורסמים אוהדי הקבוצה, שמגיעים למשחקים בצורה קבועה.

ריגר, 62, גרוש ואב לשלושה, עלה מארה"ב בשנות השישים, שיחק כרכז בכמה קבוצות קטנות ובהמשך אימן את הפועל שער הנגב, גבת/יגור, הפועל ת"א, ר"ג, בית"ר ת"א, רמלה והפועל ירושלים (אותה העלה לליגה הראשונה). בין עיסוקיו: מארגן מחנות כדורסל לילדים ונוער בארץ ובארה"ב, פרשן במגזין חודשי של גלובס, פרשן במשחקי מכבי חיפה בכדורסל באתר אינטרנט אמריקאי השייך לבעלים של הקבוצה ג'ף רוזן, פרשן בערוץ הספורט ואפילו סוכן שחקנים.

איך התחלת פתאום לאהוד את הפועל ר"ג?

אני התגרשתי לפני שלוש שנים וחצי, ועברתי לגור בגבעתיים ברחוב כצנלסון. מאז שעברתי לכאן הייתי הולך לכופר הישוב כל הזמן לבית קפה שם עם כל החבר'ה, ככה הכרתי את יובל וכל השחקנים, וכל השיגעון התחיל עם כל המשוגעים שיושבים שם – עם יחזקאל, ועם כהן, צייה, ועם פיקל, ושאול לב, אבירי, כל החבר'ה האלה. ככה התחלתי לבוא. כשאתה מכיר את האנשים אישית, כמו את מומו או הבן שלו (תמיר בן-עמי), ואתה מכיר את יובל ורואה אותו איך הוא מקבל את החלום שלו, שזה לאמן איפה שגדלת, והשנה הראשונה זו היתה השנה הכי גדולה שלו בחיים, שהיינו במינוס תשע נקודות משהו כזה, ונשארנו בליגה. אז כשאתה חלק מהחבורה, ככה זה.

אז התחלת לבוא למשחקים.

כן, התחלתי לבוא, שנתיים וחצי, התחלתי עם זה והכרתי את האנשים בקהל, את החבר'ה שאנחנו יושבים באותו מקום במגרש – מוטי מרקוביץ', אבירי, אבי כץ והבן שלו, וכל מיני אחרים שאני לא מכיר ולא זוכר את השמות, אנשים נחמדים. יש צחוקים שם ואני אוהב כדורגל, אני הולך כמעט לכל משחק של הנבחרת. הילדים שלי שיחקו כדורגל לפני המון שנים בהפועל פ"ת, אז הייתי קם והולך למשחקים שלהם. המאמן הראשון של הבן הגדול שלי היה אברם גרנט בילדים. אז באיזשהו מקום אתה נקשר. עולם הספורט הוא עולם קטן מאוד, אתה מכיר את כל האנשים, אני עובד בערוץ הספורט, אז גם שם, ואני פטריוט לעיר שלי.

עד לפני שלוש שנים את מי אהדת?

אני הייתי בהתחלה אוהד הפועל פ"ת כי גרתי שם והילדים שלי שיחקו במועדון, אחרי זה גם הפועל ת"א, אני גם אימנתי שם, אבל הרבה שנים לא הלכתי לכדורגל באופן קבוע. אבל פה כל החבר'ה באים, זה פטמט (אריה מנדל) וכל אלו שנוסעים למשחק חוץ. יש לנו הרכב קבוע עם יענקל'ה ורד, פטמט, מוטי מרקוביץ', ואחרי זה יש לי גם את סומך ובקר וכל המשוגעים האלו, אז זה נחמד, זה כמו פגישה שבועית.

אז משחק של הפועל ר"ג בשבילך זה מפגש חברתי או ספורטיבי?

שניהם. הרבה אנשים לא מבינים בספורט, בעומק של הספורט. למשל, בשנה שעברה אנשים התאכזבו שלא עלינו ליגה. אמרתי – אם היינו עולים ליגה, זה היה שואה למועדון. כי לא היינו בנויים נכון ולא מוכנים מבחינה כלכלית. צריכים לבנות קבוצה שאתה מוסיף כמה שחקנים ואז משחק עם השלד שיש לך ויכול להצליח. אם אתה מחליף את כל הקבוצה, לא עשית שום דבר. ואני לפעמים מדבר עם יובל והוא שואל אותי מבחינת ספורט, כי אני רואה את המשחק במבט שונה לגמרי מרוב האוהדים.

מה אתה יכול להחכים אותנו על הפועל ר"ג של העונה?

תשמע, מה שאני לא מבין זה שבהתחלת השנה הקבוצה שיחקה כדורגל התקפי יוצא מהכלל, ופתאום זה נעצר. אחת הבעיות הכי גדולות לדעתי זה בחור בשם קובי חסן. כל כדור צריך לעבור דרכו, לא משחקים חופשי, כל קרן הוא בועט, כל כדור חופשי, הכל עובר דרכו. והוא לא פייטר, הוא שחקן של 'אל תיגע בי'. חוץ מזה, אני מחזיק טינה נגדו על זה שהוא גירש את צ'קאנה מהקבוצה, ויובל וקוריס הלכו איתו. זו זכותם, מאמן עושה מה שהוא רוצה, אבל אני לא חושב שהם ראו את הדבר הגדול – כי חסן לא פייטר. הלכתי למשל למשחק נגד אחי נצרת, נכנסו בו דקה ראשונה, ולא ראו אותו יותר. היו עוד כמה משחקים כאלה שנכנסו בו דקה ראשונה ואתה לא רואה אותו יותר. צ'קאנה לפחות היה גם יורד להגנה, הוא לא.

היו מאבקי אגו ביניהם במגרש.

זה תפקיד של מאמן. מאמן צריך לסדר את הדברים האלה.

אבל בחמשת המשחקים הראשונים העונה ר"ג שיחקה טוב, וחסן היה חלק מהם.

כן, שיחקו כדורגל מדהים, אבל כולם שיחקו. גם הילד הצעיר שבא אלינו, סאנצ'ז, היה טוב מאוד ועכשיו רואים שמבחינה פיזית זה לא זה, הוא ילד עדיין. עכשיו אני לא מבין את הסיפור הזה עם דאטורו, כי הבחור הזה לא מתאים בכלל. בכסף שהוא מקבל אפשר להביא שני שחקנים טובים. סוארז הוא גניבת הדור, הוא מדהים. אני אף פעם לא דיברתי איתו, אבל גם בתור טיפוס הוא נראה לי מעניין. הוא רואה מהלכים קדימה, הוא יכול לשחק כמה תפקידים, הוא היה מאוד חסר כשזרקו אותו (בלוד).

אז כל משחק אתה הולך?

המשחק היחיד שלא הגעתי היה נגד רעננה, כי היה לי פגישה עם ערוץ הספורט וכשסיימתי שם היינו במצב אלכוהול שלא היה לי כדאי לבוא, אז הלכתי הביתה.

ובנצרת הלכת הביתה בדקה ה-60.

כן, אלה שהביאו אותי לשם קיבלו חום, היתה בושה והלכנו הביתה. אני חייב לומר לך שאני מאוד מופתע שאחי נצרת הפסידו להפועל חיפה, כי אני חושב שהם הקבוצה הכי טובה בליגה.

אם ר"ג תעלה עכשיו לליגת העל, זו לא תהיה שואה מבחינתה?

לא. תראה, זה גם תלוי בקוריס, אני לא מכיר מה הוא מסוגל, למרות שאני שומע עליו דברים טובים על איך שהוא מנהל והכסף שמגיע בזמן. מאמנים במחלקת נוער צריכים לקבל את הכסף ב-25 והם מקבלים ב-23, כל הכבוד. מבחינת מנטליות, בקבוצה יותר מוכנים עכשיו לעלות. אם היית עולה שנה אחרי שנה, אז כמו שעלית ככה נפלת.

עכשיו אחזיר אותך 30 שנה אחורה, לימים שבהם היית מאמן הפועל ר"ג בכדורסל.

1983, זה 25 שנה.

הפועל ר"ג היתה אז כמו הפועל ירושלים של היום, אולי גם הפועל ת"א.

גם הפועל ת"א.

שנים שהקבוצה נלחמה לקחת אליפות, לשבור למכבי את הרצף. גם אתה היית בסרט הזה.

כשאני באתי להפועל ר"ג היו חוקים שונים לגמרי. יכולת להביא שני שחקנים, לא משנה זרים או לא זרים, היו לך רק שתי העברות. קליף פונדקסטר לא הסכים לחזור כי לא קיבל אף פעם את הכסף בזמן. היו בעיות עם לטיף (המנהל), ועם זה שנפטר, איתן מגידו (היו"ר), הם היו ידועים בתור אגודה ששילם לא באופן מסודר. קליף לא חזר, אז נסעתי לארה"ב והבאתי לארץ את ארט האוזי. עכשיו קיבלתי ירושה – את אור (גורן) ואביגדור (מוסקוביץ'), קפלן, מאלוביק, שלכטר, והבאתי את דייויד רוס, ויוסי קאשי היה.

את מי החלפת בתפקיד?

החלפתי את צביקה (שרף). הוא היה שנתיים ואז אני באתי. ר"ג היו קבוצה די שבורה, כי הם הפסידו, הרגישו שמכרו אותם, כל מיני סיפורים ששמעתי, אבל זה לא כל כך עניין אותי. החזרתי את אור ואת אביגדור לנבחרת כי שיחקתי את הסגנון שהם אוהבים, רצנו מהר. אבל במאני טיים שניהם לא תפקדו. בכל משחק חשוב רעדו להם הביצים.

איזו ליגה היתה אז?

היתה ליגה עם פלייאוף, ניצחנו את הפועל ת"א בחצי הגמר והלכנו נגד מכבי בגמר. אולסי פרי פתח לשלכטר את הפרצוף במרפק במשחק הראשון (מבין שלוש), וכרגיל השופטים, זגול וחירבלה, הם זרקו את שלכטר ולא את אולסי.

זגול וחירבלה?

אבי זגול ואחד ערן עמית. הם זרקו את שלכטר, ואני השתגעתי, השתוללתי, ואז קיבלתי משחק אוטומטי שאני לא יכול לאמן (הרחקה) והפסדנו את הפלייאוף. לפחות ניצחנו את מכבי בחצי גמר הגביע, אבל בגמר עם הפועל ת"א הפסדנו, כי במשחקים הכי חשובים אביגדור ואור לא תפקדו.

אני חייב לומר לך שההפסד ההוא ב-1984 בגמר הגביע, שבר אותי סופית. מאז אותו משחק הפסקתי ללכת לכדורסל.

אני באתי להנהלה בסוף השנה, ישיבת הנהלה. מיכה שמבן, איתן מגידו, לטיף, וכל מיני כאלו ואמרתי להם – תשמעו חבר'ה, בואו ננתח את הסיפור. אביגדור מוסקוביץ' ואור גורן היו בקבוצה הזו גם תחת צבי לובצקי, אייוון דאנקן, צביקה שרף ושימי ריגר. עכשיו הם אף פעם לא מתפקדים במאני טיים. אם זה היה רק אצלי, הייתי אומר אוקיי, אני נכשלתי, זו אשמתי, אני הולך הביתה. אבל תסתכל על ההסטוריה של השחקנים האלה, ואני אגיד לכם את הסיבה למה הם לא מסוגלים – הם קיבוצניקים עם כפית זהב בפה. זה לא מוטי ארואסטי שהוא נלחם בביצות של השכונה שגדל, וגם מיקי. אור ואביגדור קיבלו את הכל, אין להם את האופי בשביל נצחונות. כל השנה מיכה שמבן היה נגדי. הוא רצה להראות שהוא האיש הכי חכם. אבל כשהוא שמע אותי הוא קם ואמר – לא חשבתי על זה בחיים שלי, שימי צודק באלף אחוז, אני הייתי קיבוצניק, אני יודע, תתחיל לחשוב את מי להביא.

במקומם.

במקומם, כן. תראה, זה לא שאני מנקה את עצמי, גם אני חלק מהכישלון, אבל הם לא היו מתפקדים. בינתיים אחד מההנהלה רץ וסיפר לאביגדור ולאור את כל הסיפור, ואז הם ארגנו מרד נגדי, ולא המשכתי. ושיהיה להם לבריאות, הם נכשלו עוד פעם. איך קוראים לו… מליניאק לקח את המקום שלי ואפי היה עוזר מאמן אחרי זה, ולי לא היה עוזר כי לא היה מספיק כסף, ואז הכל התפוצץ תוך כמה שנים, לא היה כסף.

הכישלון של ר"ג לקחת אליפות ממכבי זה רק בגלל אור ואביגדור?

באותה עונה שלי היינו יותר טובים ממכבי, אבל זה הכל בגלל האופי של השחקנים.

של אביגדור ואור.

לא רק. גם סטיק קפלן היה רועד לו הביצים, בטח, נו מה. זו הבעיה.

אני זוכר שבאותו גמר גביע לא שלכטר ולא קפלן תפקדו.

נכון. אף אחד לא תפקד מלבד יוסי קאשי, שאולי זה טעות שלי שלא השארתי את קאשי רכז ראשון, כי יוסי החזיר אותנו למשחק, ואז אמרתי לאביגדור חמש דקות אחרונות בוא תיכנס, תביא לנו את הגביע. הוא נכנס וחירבן את המשחק עוד פעם. איבד כדורים, מסר לאנשים הלא נכונים, הוא לא שומר, מה לעשות.

ומכאן הכל התחיל להתפרק.

כן, כי פיני יום-טוב היה שם וראש העיר (אורי עמית), והיה בלגן, הצליחו לגרש איש מאוד יקר, את אריה גבעוני שהיה הגזבר והיו"ר ובנאדם עם מילה, היינו מקבלים כסף בזמן, מה אני יכול להגיד לך…

עד היום כואב לנו שסטיב קפלן פרש בלי תואר. הגיע לו, היה המון שנים מלך הסלים של הליגה.

נכון, מגיע לכל אחד לקבל תואר פעם אחת, גם בארי ליבוביץ' הגיע לו.

מה עוד אתה זוכר מאותה עונה? איך היו האוהדים?

הם היו על הכיפאק. זה כהן, וצייה ושפנצר ויורם גולדברג וכל החבר'ה האלו, כל אימון, כל משחק, כל הזמן באו. באמת היה טירוף.

אז זו היתה עונה טובה איתך או כישלון? כי הפסדנו בגמר הגביע.

לא היה כישלון כי בספורט אתה יכול לנצח ואתה יכול להפסיד, אבל אנשים לא עמדו בלחץ, לא נתנו את הפייט שהיו צריכים לתת. זה חבל לי. אבל זה אופי של שחקנים. יש שחקנים של מאני טיים שמתפקדים יופי, כמו מיקי ברקוביץ', ויש שחקנים במאני טיים כמו דורון ג'מצ'י, שכל הקריירה שלו שם רק סל אחד ניצחון.

ההתנהלות של מכבי כיום היא כמו שהיתה בתקופתך בר"ג?

תשמע, הם חזרו השנה לאותן שטויות שעשו פעם. הם לקחו את דרור חג'ג' או פניני, וכל השטויות האלה, רק כדי שלא יהיו אצל אחרים. זה אמנם אפי, אבל שום דבר לא הולך בלי ההנהלה. אבל מאז ערוץ הספורט, שאנחנו מראים את כל הליגה, ואנשים במדינה יודעים שיש עוד קבוצות, לא רק מכבי, זה שינה הרבה. השטיפת מוח שלהם קצת הפסיק. ותראה איזה אנשים כותבים בעיתון היום: זה עפר שלח, זה מליניאק, זה אביב לביא, הם כותבים את מה שהם רואים. פעם כשמכבי היו נוסעים לחו"ל ומפסידים, מכבי היו אומרים שהשיפוט היה עוין. היום רואים את המשחקים בטלוויזיה ורואים שלא שיפוט עוין ולא בטיח. הפסידו כי הם לא פוגעים.

איך מכבי שיחקו בעונה שאימנת את ר"ג?

היתה להם עונה דאון לגמרי, כי הם הביאו את פרנק בריקובסקי שהיה שחקן מצוין, אבל לא ידעו מה לעשות איתו. היה להם קבוצה לא נורמלי. היה להם את בריקובסקי, את אולסי פרי ולו סילבר. זה כולם שחקני NBA. צביקה לא הצליח איתם, אכלו קש עד הסוף, הפסיד את הגביע. אבל אני יכול להגיד לך שמכבי זה המון שטיפת מוח, המון המון שטיפת מוח. שעכשיו זה נגמר. אבל פעם זה היה שופטים והכל, ובמשחק היו קופצים עליהם (על השופטים) וזה עדיין נמשך, עדיין כל שריקה וישר שמונה אנשים של מכבי בתוך המגרש. מי שמע בעולם שהבעל בית של הקבוצה יושב על יד המאמן? אין דבר כזה. זה בושה וחרפה. רד אאורבך, יהודי נחמד, שהיה המנג'ר של הבוסטון סלטיקס, היה יושב בשורה תשע ביציע. וג'רי ווסט, עד היום, ודומארס וכל האלה עומדים בפנים שלא יראו אותם בכלל. אבל פה במדינה כולם רוצים שיראו אותם… תשמע, זה אנשים מצחיקים.

וחלק מההפסד של ר"ג בחצי גמר הפלייאוף למכבי, נבע גם מהדברים האלה?

בטח, כי שלכטר פתחו לו את הפרצוף מפה ועד לפה, וזרקו את שלכטר. אם היו זורקים את אולסי, אנחנו לוקחים אליפות בלי בעיה.

המצוקה הכספית בר"ג היתה כה גדולה, עד שהאוזי שהבאת לפה נאלץ לעבוד בפיצריה כדי להתפרנס.

זה היה שנה אחרי שהייתי, כי לא שילמו. הוא אגב עדיין בארץ. גר בקרית-חיים, התחתן עם ישראלית, התגרש ממנה, יש לו ילדים בני 17-16, הבחור דיבר עברית אחרי חצי שנה פה.

אתה בקשר עם קפלן ושלכטר?

כן. דווקא שתיתי קפה עם אשתו של קפלן לפני כמה שבועות. לפעמים רואה אותו, מדבר איתו, הוא אימן במכבי קבוצות ילדים. גם את אור גורן רואה מדי פעם, שלום, מה שלומך. ואביגדור בקיבוץ אין לי קשר איתו. אני רואה את שלכטר מדי פעם, פיזיותרפיסט בבזל בת"א, ומאלוביק חבל, הלך לעולמו.

עכשיו מנסים להחזיר עטרה ליושנה. ניסיון קצת יומרני. איפה עומד הסיפור של הקמת קבוצת הכדורסל מחדש?

דיברו איתי, אמרתי שאני מוכן, באתי לכל המפגשים שהיו, היה אחד לפני כמה חודשים ומאז לא שמעתי מזה.

זה נראה רציני?

לא. עכשיו אמרו לי שרוצים לתת את הקבוצה לאברם פלדה. האיש הזה עשה ממכבי ת"א קבוצה גדולה, כי כל הטעויות האפשריות בהפועל ת"א הוא עשה וגם המציא. זה בנאדם שאין לו מושג, הוא לא יכול כלום, הוא רק יפריע.

אז אם יקראו לך לאמן ופלדה הוא המנהל של הקבוצה?

לא בא בכלל. לא מתקרב. זה בנאדם שיודע הכל ומבין הכל… הוא היה היו"ר חצי שנה שאימנתי בהפועל ת"א, בנאדם מגעיל.   

ריגר במכתש. חושב שצריך לתת ליובל 8,000 ימי חסד

נחזור למכתש. מדברים על האוהדים הסלבריטי של הפועל ר"ג, אבל בעצם אתה היחיד מהם שמגיע לכל משחק, גם בחוץ. את מליניאק וקופמן לא רואים אפילו במכתש.

כן, הם אוהדים בפה.

אבל מליניאק גדל כילד על הפועל ר"ג.

כן, אבל הוא לא מגיע, זכותו. מה זה עסק שלי? אם אתה אוהד אתה אוהד, בטוב וברע, ואני מגיע לכל משחק וגם משתדל לחנך את הקהל. אוהדים של הפועל ר"ג צריכים לעודד את הקבוצה. אני לא מדבר על הצעירים האלה שמעודדים, אני מדבר על המבוגרים שאני יושב איתם. מה שיוצא מהפה שלהם לא שמעתי אפילו בשנים הכי גדולות שלי. הם מקללים ומעליבים ויורדים על השחקנים. אני אתן לך דוגמה. דאטורו מאבד כדור והם מקללים. אמרתי להם – מה אתם רוצים ממנו? הוא לא יודע. מה אתה מבקש מאנשים שלא מסוגלים? אם זה היה קובי חסן או סאנצ'ז שהם יודעים איך למסור, אז אתה יכול לבוא בטענות, אבל דאטורו לא יודע. הוא לא מבין. מתוך עשר פעמים, אולי פעם אחת הוא מוסר לנו. תשע פעמים מוסר להם. אז לאט לאט מבינים. אבי כץ שיושב על ידי אומר – אתה יודע מה? אתה צודק. ודאטורו מקבל המון כסף, לא מבין את זה. האנשים האלה ביציע רואים את ברצלונה נגד ריאל, ואז באים להפועל ר"ג וחושבים שיראו אותו הדבר. או למשל כשצועקים על יובל, אני אומר להם – חבר'ה, איפה אתם חיים? להגיד עליו דברים אישיים, או להגיד עליו שיתפטר, למה שיתפטר? אתה זה שתלך הביתה ואל תבוא יותר לראות משחק. זה הפרנסה של הבנאדם, וזה בנאדם שבשנה הראשונה שלו עשה דבר שלא נשמע ולא נברא, שהציל אותנו מלרדת ליגה. אתם צריכים לתת לו 8,000 ימי חסד על זה.

אותו דבר אני יכול להגיד לך גם על קובי חסן. הוא זה שהבקיע את שער הניצחון על מכבי חיפה, גם זה דבר שלא היה ולא נברא, אז תן לו גם אתה 8,000 ימי חסד.

ומי מסר לו את הכדור?

קרלוס צ'קאנה.

נו?

אני מכיר הרבה חלוצים שהיו מחמיצים את המצב הזה. אפילו דאטורו.

בסדר, אני לא אומר שקובי לא כשרוני.

אבל כמו שאתה רוצה לתת ליובל ימי חסד על מה שעשה, אז מה עם קובי חסן?

אני נותן לו את ימי החסד, אבל מי אתה שתגרש שחקנים מהקבוצה?

זו גם החלטה של יובל ושל קוריס לא להמשיך עם צ'קאנה.

נכון, ואני מאוד כועס על יובל בגלל זה. חסן לא מצדיק את המשכורת שהוא מקבל. על המשכורת שהוא מקבל הוא גם צריך לשמור במשחק. בחייך, מה זה?

הפועל ר"ג כבר עלתה ליגה?

לא, לא עלתה עדיין. בוא אגיד לך משהו. לא ספרנו את לוד, נכון? הם החליפו את גילי לנדאו, הביאו את הבחור המבוגר, קוליק, שהוא ענק. הם לא מפסידים. אנחנו בחודש הראשון לקחנו שלושה משחקי חוץ ומשחק אחד בבית. זה נתן לנו את הפוש קדימה. עכשיו יש מצב שקבוצות אחרות התאחדו (התגבשו) כמו באר שבע ומשחקים כדורגל טוב, או כמו אחי נצרת, אז שום דבר עוד לא בטוח. היה חשוב מאוד שיצאנו תיקו ברעננה, כי זו עוד קבוצה שמתחרה בנו. בליגה הזו אתה עושה חודש טוב, אתה קופץ למעלה, ואם אתה עושה חודש רע אז למטה. שתי הקבוצות שהכי מתפקדות עכשיו זה חיפה ונצרת.

איזה שינוי היית עושה כדי שהקבוצה תחזור לרוץ?

הייתי שם עוד מישהו בקישור, שלא הכל יעבור דרך קובי, שלא יסגרו אותו ואז אין לנו מה לחפש. צריך להביא קשר נוסף. אם אתה רואה את הפועל חיפה, באר שבע או נצרת, הם מהגנה להתקפה עושים שלוש-ארבע מסירות, צ'יק צ'אק, יש להם חלוצים מאוד מהירים שמגיעים לרחבה ואתה בבלגן. המעבר שלנו מהגנה להתקפה חלש מאוד, ועל זה צריך לעבוד. צריך לתת כדורים גם לסוארז או אבוטבול, לא כל כדור צריך ללכת דרך קובי חסן. זה לא יאומן. אם אני משחק נגד הפועל ר"ג, אני שם שני שחקנים עליו וגומר אותו. עוד משהו: דאטורו הוא שחקן מאוד מאוד מוגבל, אני לא מבין מה הקטע הזה. בחצי הראשון של העונה גם בשנה שעברה הוא לא תיפקד. גם בבאר שבע הוא היה ככה. אי-אפשר ככה. וגם כל ההרחקות האלה זה בושה וחרפה. מספיק, שישמרו על עצמם, אנשים צריכים להתבגר.

אתה בקשר עם יובל?

לפעמים אני מתקשר אליו כי אני אוהב אותו. מצלצל במיוחד אחרי הפסדים, לעודד אותו. או כשלא משחקים טוב. תדע לך שאני מסתובב בת"א ושומע אנשים מסתכלים על יובל בתור מאמן לגיטימי. לא סתם. הוא עושה דברים יפים מאוד. הוא השאיר את הקבוצה, העלה את הקבוצה, עכשיו רץ יפה מאוד. אנשים מסתכלים על זה, ואני מדבר על אנשים שמבינים בכדורגל, לא כמוני. יובל עשה דברים מדהימים וצריכים להחתים אותו הלאה. הבעיה היחידה שאני מפחד זה מה יהיה עם הכסף, כי אני שומע דברים שמאוד מפחידים אותי, ואם זה נכון, אז יום אחד זה יתפוצץ.

אגב, יובל מזכיר אותך בהתנהלות על הקווים. גם אתה היית משתולל וצועק על השחקנים והשופטים.

נכון, נכון, אבל יובל הרבה יותר יפה ממני. שמע, מאמן מאמן איך שהוא שיחק. יובל היה בלם, צביקה רוזן היה בלם, מוטל'ה שפיגלר ושפיגל היו חלוצים או קשרים, אז הם מתקיפים. אלי אוחנה היה חלוץ, הקבוצה שלו יותר מתקיפה. אז אם אני יובל, הייתי לוקח עוזר מאמן של התקפה. תראה בכדורסל, פיני גרשון הביא את דייויד בלאט. פיני מאמן התקפה, דייויד מאמן הגנה. פשוט מאוד. אם אני יובל, הייתי לוקח מישהו ברמה, כי צריכים להכין את הקבוצה לעונה הבאה כשעולים. לא צריך מאמן בכיר, אלא אחד שמבין. תביא עוזר, בנאדם בלי שם, בחור צעיר, אפשר למצוא.

ואז אולי לא נראה בר"ג תופעה כמו שהיתה נגד רמת השרון: שר"ג מובילה 0:2 ואז יובל מכניס שחקני הגנה במקום לשחק יפה ולהגדיל את היתרון.

תשמע, אפשר להבין אותו. לא ניצחנו חודש.

אבל אתה מוביל 0:2, רמת השרון מפורקת.

מקובלי עלי, אני מסכים עם מה שאתה אומר שאתה רוצה לראות 0:3. מסכים שרמת השרון לא היו ראויים, אבל כשאתה מפסיד או כשיוצא תיקו במשחקים שאתה צריך לנצח, אתה מתחיל לפחד באופן טבעי ולא איכפת לך מי הקבוצה שממול. גם המאמן הכי גדול בעולם היה חושב ככה. יש לי 0:2 ועוד עשר דקות? בוא נשמור על זה. כי הפועל ר"ג מסוגלים להכל.

יובל אומר שהוא מאמן שמביא קבלות, אבל צריכה להיות גם דרך.

תשמע, יש בעיה במדינה הזו. אני אסביר לך. לפני שלוש-ארבע שנים פנו אליי קבוצה לאמן בליגת העל, ישבתי איתם, שמעתי את כל השטויות שלהם ואז אמרו לי מה אתה רוצה. אמרתי להם אני רוצה חוזה לשלוש שנים. לא דיברתי על כסף, שום דבר, אבל בזה נגמרה השיחה. פה במדינה הזו רוצים לא נצחונות אתמול, אלא מחר, ובלי לשחק את המשחק. זה לא אנשי ספורט, לא אנשים שמבינים שהקהל בא לשואו. אם אבי לוזון היה מבין את זה, היה נותן ארבע נקודות לקבוצה ששמה שלוש גולים, ונותן אפס נקודות לקבוצה שגומרת פעמיים משחק בלי גולים, אתה מבין? אז אפשר להבין את יובל, זה האוכל שלו. פה זה לא אנשי ספורט, ההנהלות רוצים קבלות של אתמול. בארה"ב מחתימים אותך לשלוש או חמש שנים, אין דבר כזה שנה. אף אחד לא חושב פה על דרך, אנשים לא מבינים מה זה ספורט. אני צוחק כשהניקס מפסידים, זה חלק מהעניין. אתה יכול לנצח ואתה יכול להפסיד, אבל פה בארץ מכבי ת"א הכניסו את כל העניין שזה שואה אם מפסידים. מה הבולשיט הזה? הפסדת, אתה ממשיך הלאה. ויובל חייב לעלות ליגה השנה, הוא חייב. וקוריס השקיע. אז חייבים להצליח השנה.

איפה אתה רואה את ר"ג בשנים הבאות?

אני רואה אותה בליגה הראשונה באמצע טבלה. אחד הדברים הכי חשובים שיובל נכשל בשנה שעברה, והוא מודה בזה, זה בניית הקבוצה. אבל הוא למד והשנה הוא הקים קבוצה די טובה. יש שחקנים בכל התפקידים ויש בסיס לחלק מהאנשים להמשיך בליגת העל. אני חושב שצריך להשאיר את וויליאם, וסופר ואבוטבול ועוד כמה. ואז בשנה הבאה גם האימונים יהיו יותר טובים, ואם אתה מביא עוד כמה שחקנים טובים בכמה תפקידים, ואם אתה דואג להביא טיפוסים חיוביים שמקרינים גם על חדר ההלבשה, האם הם מאשימים אחד את השני בהפסדים או מפרגנים, אלה דברים מאוד מאוד חשובים שהמאמן צריך מאוד לשלוט בזה. אני מאוד אופטימי שהקבוצה תצליח בליגת העל.

פוסט זה פורסם בקטגוריה ראיונות, עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

9 תגובות על שימי ריגר

 1. בורוכוב הגיב:

  שימי ריגר זיהה את הבעיות הכי גדולות בקבוצה : חסן ודטורו.
  צריך לייבש אותם על הספסל כמה משחקים כדי שיחזרו רעבים יותר.
  כל הכבוד לשימי שאומר מה הוא שחושב בלי חשבון

 2. שינסה לחנך במקום אחר הגיב:

  טיפוס מגעיל וברברי שרצה להיות חבר מועצת העיר רמת גן.

 3. פ הגיב:

  יופי שימי על עצותיך ליובל
  אני עוד זוכר את העונה שאימן בכדורסל , איתו הגיעו לבאר פעמיים ושתו מי ים. עכשיו הוא מאשים את אור ואביגדור וכמובן השופטים, גם מכבי מאשימים שופטים. גם הוא, אז במה הוא יותר טוב ממכבי ?
  חוץ משתי הכשלונות האלה לא נשכח איך ר"ג באותה עונה איתו בגביע קוראץ' הביסה ב-31 הפרש ביד אליהו את קאזרטה בהצגה גדולה וחשבו שעלו לשלב הבא, רק שהאיטלקים דפקו לנו 32 הפרש אצלם בבית באחת החרפות הגדולות של הכדורסל הישראלי.

 4. פופאי המכתש בגבעתיים הגיב:

  לשימי ריגר בוא אני אזכיר לך משהו לגבי קובי חסן !!!
  נכון שהבחור קצת מפשל פה ושם והוא גם מה שלא היה בעבר אבל אין מה לעשות לכל שחקן יש עליות וירידות וקובי בתקופה של ככה ככה.היום למשל הוא דפק בעיטת עונשין לקורה של באר שבע ואם היה נכנס היה עוד זמן להשוות
  עכשיו אגיד משהו שוב לגבי קובי חסן תשמע אם לא הוא כמו שאני תמיד טוען לא בטוח שהפועל רמת גן היתה קיימת ואני לא צוחק ובטח שלא היה לנו גביע כי קובי חסן בשנת 2001 ואני אחזור על זה 1000 פעם הציל אותנו מירידה בטוחה לליגה שלישית עם 7 שערים רצופים וכמעט גם עלינו ליגה ועונה לאחר מכן זכינו בגביע ובטח שאם היינו בליגה שלישית לא היה גביע וגם עונה שעברה כאשר הוא היה מושעה הוא חזר בגדול וסחף תקבוצה למעלה מעלה וכמעט עלינו ליגה
  וגם בטח לא נשכח את השער מול מכבי חיפה בגביע
  וגם העונה שהוא קצת פושר הוא הביא נקודות (באר שבע במכתש) וגביע הטוטו
  אין מה לעשות קובי חסן עדיין לא מסי ואין שום כדורגלן גם בליגת על שהוא מסי
  אנחנו צריכים להגיד לו תודה על תרומתו וכמו שאתה אומר להביא עוד קשר עושה משחק לידו שהכל לא יהיה תלוי בו וככה יכול להיות שהוא יבוא יותר לידי ביטי
  לגבי צקאנה כולנו אהבנו אותו ותאמין לי אם לא הדרישות הגבוהות שלו הוא היה נשאר ואני בטוח שזה לא היה תלוי בקובי חסן

 5. דוד הגיב:

  עם כל הכבוד לצ'קאנה, בשנה שעברה הוא כבר היה שחקן גמור וקובי חסן עולה עליו ב-2 דרגות.
  קובי חסן בכושר גרוע והוא יודע את זה, הקהל צריך להחזיר לו את הביטחון והוא יחזיר לנו במגרש.
  שימי ריגר צודק שעוד לא עלינו ליגה!!!
  לדעתי הכל יתבהר לנו אחרי שנגמור את רצף משחק הבית מול הקבוצות החלשות של הליגה.
  בקשר לשימי ריגר, כל הכבוד לו שהוא מגיע לכל משחק חוץ, בבית, בחוץ, בגביע ובגביע הטוטו.

 6. אלון הגיב:

  אם הוא היה נותן את מה שצריך מקדימה, גולים, בישולים, מסירות מדויקות, קרנות שעוברות את השחקן הראשון ובעיקר את הניצוץ היצירתי שכל כך חסר בקישור, אף אחד לא היה שם לב שהוא חור בהגנה.

  אבל כשאתה לא מצליח בפעולות התקפיות, לפחות תתאמץ לתקן.

  אף אחד לא מצפה ממנו להיות שרון ברנשטיין ולהתאבד על רגליים של שחקנים, אבל פעם ב… שישים גוף, יקפוץ לנגיחה. רק פעם ב… לא מבקש יותר מזה

 7. רני הגיב:

  הרעיון של שמחה ריגר שיובל יקח עוזר מאמן לענייני התקפה הוא רעיון מעולה.
  צריך למצוא חלוץ עבר שיש לו ידע באימון ולשים אותו בתפקיד. הייתי אומר רונן חרזי רק שאני לא בטוח שחוץ מנסיון אישי הוא יודע דברים נוספים שמאמן זקוק להם , אבל בהחלט אחד כמו רונן שיעבוד עם דאטורו וסאנצז על ניצול מצבים יכול להועיל .

  מה אתם אומרים?

 8. אני אומר הגיב:

  שלעבוד עם יובל נעים זה לא קל.צריך לידו מישהו שיסכים להיות כפוף למרותו ולקבל את השטויות שלו.
  לגבי חרזי- הוא לא מאמן בשום מקום ולא אימן.מי יודע אם מתחשק לו להיכנס לזה?

  הרעיון עצמו מבורך

 9. איתן הגיב:

  HANDS UP'זה מה שזוכרים לשימי.ובאמת הרימו ידיים
  הפסדנו בשבוע אחד גביע ואליפות,אור ומוסקו לא היו הסיבה ,שימי בחיים לא יודה שטעה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s